Uncategorized

Zasady żywienia 2PT

06.05.2020 r.

Temat: Podział i rola witamin w organizmie

Celem lekcji jest poznanie pojęcia witamin i ich klasyfikacji.

Zagadnienia do lekcji:

  1. Definicja witamin
  2. Pojęcia: awitaminoza, hiperwitaminoza i hipowitaminoza
  3. Funkcje witamin w organizmie
  4. Podział witamin ze względu na rozpuszczalność w wodzie i tłuszczach

Witaminy – tak ważne dla organizmu substancje – odkryto niespełna sto lat temu. Dziś o witaminach wiemy sporo, ale na pewno nie wszystko. Nie ulega jednak wątpliwości, że witaminy mają kluczowe znaczenie dla zdrowia. Poznamy ich role w organizmie, zapotrzebowanie i sprawdzimy, gdzie ich szukać.

Witaminy są niezbędne dla naszego organizmu, warunkują rozwój, wzrost i zdrowie. W większości są to związki egzogenne, które musimy dostarczać z żywnością. Niedobory zwane awitaminozami powodują różnorodne schorzenia wynikające z zaburzeń procesów wewnątrzustrojowych. Jednak nadmiar jest również szkodliwy, ponieważ prowadzi do hiperwitaminozy.

Mimo, że witaminy nie dostarczają energii dla naszego organizmu i nie są materiałem budulcowym, są niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania. Witaminy pełnią bardzo ważne role w organizmie. Biorą udział w przemianie materii, czyli aktywizują do pracy skomplikowaną maszynę, jaką jest organizm oraz katalizują, tzn. przyspieszają reakcje chemiczne zachodzące w organizmie.

Najlepszym źródłem witamin są produkty żywnościowe pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Powinniśmy włączać do naszej diety jak najwięcej różnorodnych produktów bogatych w poszczególne witaminy, co pozwoli na zachowanie zdrowia fizycznego i psychicznego.

Materiał nauczania znajdziecie w prezentacji.

WITAMINY DG

Materiał na dzisiaj zawarty jest w slajdach 1-15. W zeszycie przedmiotowym sporządźcie krótką notatkę i przyślijcie mi zdjęcie, co będzie potwierdzeniem Waszej aktywności.

W razie pytań jestem pod adresem dorotagajowy@wp.pl

Dorota Gajowy