AktualnościUncategorizedWycieczki

Wycieczka do Warszawy

    Uczniowie ZSCKR w Jabłoniu uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Warszawy. W Pałacu Jana III w Wilanowie odbyła się lekcja, podczas której dowiedzieli się, jak wyglądało życie „Na sarmackim dworze”. Uczestnicy poznali tradycje i obyczaje szlacheckie oraz dowiedzieli się, jak wyglądała nauka szkolna i czy dawniej istniała edukacja domowa.
    Uczniowie dzięki tym zajęciom zgłębili sekrety z życia szlachty. Ważnym elementem tej wizyty było poznanie elementów stroju sarmackiego, a także okazja do przymierzenia kontusza, żupana oraz kołpaka.
    Po zwiedzaniu zabytkowego pałacu w Wilanowie uczniowie udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniającego jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyły powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy były zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Zwiedzający poruszali się w scenerii sprzed
siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Na ścianach muzeum wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje ówczesne życie Warszawy. Uczestnicy wycieczki mieli również okazję zobaczyć sprawne maszyny drukarskie z lat czterdziestych XX w., które drukowały m.in. historyczne obwieszczenie z 3 sierpnia 1944 roku, „Biuletyn Informacyjny” oraz ulotki okolicznościowe.
Małgorzata Semeniuk
Bożena Kusiuk