Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. III MTP + III FT

11.05.2020

Temat: Siatkówka plażowa – przepisy gry sędziowanie

Dzień dobry,

Na dzisiejszej lekcji zapoznacie się z przepisami oraz sędziowaniem sportu jakim jest siatkówka plażowa.

Siatkówka plażowa w skrócie jest odmianą siatkówki rozgrywaną na piasku. Boisko jest mniejsze niż w tradycyjnej siatkówce – ma ono wymiary 16x8m. Wymiary boiska wyznacza taśma. Mecze powinny być rozgrywane także specjalną piłką. Z innego materiału niż ta używana w tradycyjnej siatkówce. Ciśnienie wewnątrz piłki również jest trochę niższe.

Drużyny w siatkówce plażowej składają się z dwóch zawodników. Zawodnicy mogą ustawiać się w dowolny sposób na boisku – nie występuje błąd rotacji. Sety rozgrywane są do 21 punktów. W przypadku wyniku 21:21 aby wygrać, drużyna musi mieć 2 punkty przewagi. Jeśli drużyna zdobęcie w secie 7 kolejnych punktów następuje zmiana stron boiska i gra toczy się dalej.

Piłkę można odbić każdą częścią ciała. Drużyna ma prawo do 3 odbić. Dotknięcie piłki w bloku liczone jest jako pierwsze odbicie. Nie można kiwać piłki palcami. Trudnością w grze są nieoczekiwany tor lotu piłki – ma na niego wpływ wiatr, otwarta przestrzeń – brak punktów odniesienia występujących na hali sportowej

Opis sygnalizacji oraz gestów sędziego w siatkówce plażowej znajdziecie na oficjalnej stronie PZPS:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwjSpcu3sanpAhWPlIsKHcKQBWYQFjAAegQIBRAB&url=https%3A%2F%2Fwww.pzps.pl%2Fpl%2Fsiatkowka-plazowa%2Fprzepisy-i-wytyczne%2Fprzepisy%2F265-przepisy-gry-2017-2020&usg=AOvVaw0CPrDnKpYACEkZzsOOH7sb

Plik do pobrania zawiera wszystkie przepisy. Sygnalizacja sędziego znajduje się na stronie nr  51.

Przykładowy mecz siatkówki plażowej:
https://www.youtube.com/watch?v=6ooDM2i4kU0

W razie pytań proszę o kontakt przez e-dziennik.
Pozdrawiam

Artur Paterek