Wychowanie fizyczne kl. III CB + III MTP

20.05.2020

Temat: Tenis Stołowy – współzawodnictwo w grze. Przepisy i sędziowanie.

Dzień dobry,

Na dzisiejszej oraz kolejnej lekcji powiemy sobie o przepisach gry w tenisa stołowego. Tenis stołowy wywodzi się z Anglii. Pojawił się w latach 80 XIX wieku. Jest to gra, w której biorą udział 2 osoby(single) lub 4 osoby (debel). Polega na odbijaniu rakietką piłeczki, w taki sposób aby przeleciała nad siatką oraz odbiła się na połowie przeciwnika. Jeśli przeciwnik nie odbije piłeczki – traci punkt. Nie można odbijać piłeczki z bezpośrednio z powietrza. Dzisiejszy tenis stołowy jest grą bardzo dynamiczną i szybką, skupia się na nadaniu piłeczce jak najtrudniejszej do odczytania przez przeciwnika rotacji oraz bardzo szybkich odbić.

Gra rozgrywana jest na stole o wymiarach 2,74 × 1,525 metra oraz wysokości 0,76 m. Siatka ma wysokość 15,25 cm. Zawodnicy grają rakietkami z gumowymi okładzinami. Deska jest dowolna. Nie można używać do klejenia okładzin klejów kauczukowych.

Set rozgrywany jest do 11 punktów. W przypadku sytuacji 10:10, wygrywa zawodnik, który zdobędzie dwupunktową przewagę. Każda akcja rozpoczyna się od serwisu. Zawodnicy serwują na zmianę co 2 punkty. Podczas serwu zawodnik nie może zasłaniać ciałem oraz żadną częścią ubioru piłeczki. Piłeczkę należy podrzucić na wysokość minimum 16 cm.

Błędy w grze:

• Odbicie piłki się dwa razy na jednej połowie
  • nieodbicie piłki, która raz odbiła się na jednej połowie
  • gdy piłka po odbiciu rakietką odbije się jeszcze raz od naszej połowy
  • podwójne odbicie piłki, jeśli jest celowe
  • odbicie piłki jakąś częścią ciała (nie dotyczy dłoni, która trzyma rakietkę)
  • odbicie piłki w ten sposób, by ta nie dotknęła połowy stołu przeciwnika
  • odbicie piłki bez uprzedniego odbicia się jej na naszej połowie (czyli odbicie piłki „z powietrza”, co jest dozwolone w tenisie ziemnym)
  • błędy podczas serwisu (opis poprawnego serwisu w akapicie Serwis)
  • dotknięcie, lub poruszenie blatu stołu (nie dotyczy ręki grającej)

Terminy sędziowskie:

• in – piłka uderzyła na stronę stołu przeciwnika, przeciwnik niewłaściwie odbił piłkę,
  • out – ostatni gracz uderzył piłkę i wyleciała poza stołem, punkt liczy się dla drugiego gracza,
  • net – ostatni gracz uderzył piłkę w siatkę. Net oznacza również sytuację, gdy w czasie podania (serwisu) piłka dotyka siatki, po czym dotyka połowy przeciwnika,