AktualnościUncategorizedWspółpraca

Innowacja pedagogiczna „Praca w służbach mundurowych”

      W ramach zajęć edb i zajęć dodatkowych z innowacji pedagogicznej „Praca w służbach mundurowych” we współpracy z 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej 25.04.2024 r. zorganizowano w ZSCKR w Jabłoniu kolejne spotkanie szkoleniowe dla uczniów klas pierwszych.

    Ćwiczono techniki pokonywania terenu, a także marszobieg terenowy z wykorzystaniem naturalnych przeszkód. Celem treningu ponadto było sprawdzenie wytrzymałości, skoczności, a także spostrzegawczości w biegach terenowych. Młodzież poznała zasady zajmowania stanowisk ogniowych oraz sposoby trzymania broni (położenie niskie i wysokie).

    Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach z terenoznawstwa. Zapoznali się z podstawowymi pojęciami, metodami oceny i pomiaru odległości w terenie, metodami określania kierunków stron świata, a także informacjami wstępnymi o topografii wojskowej. Dowiedzieli się, że dzięki analizie satelitarnej oraz sztucznej inteligencji możliwe jest generowanie precyzyjnych map terenowych, które dostarczają informacji na temat topografii, obiektów czy lokalizacji potencjalnych zagrożeń. Wykorzystanie zaawansowanych algorytmów AI pozwala wojsku na szybkie rozpoznanie i identyfikację różnych elementów na mapie, co zdecydowanie ułatwia proces podejmowania decyzji i planowania działań militarnych. Przekonali się, że nowoczesna technologia ma ogromne znaczenie dla sił zbrojnych w celu skutecznego zwalczania zagrożeń i prowadzenia operacji w terenie.

    Celem ćwiczeń było także zapoznanie z podstawowymi elementami wprowadzającymi do sztuk walki m. in. postawa walki, poruszanie się w postawie walki, sposoby radzenia sobie w sytuacjach naruszenia przestrzeni osobistej. Młodzież wykonywała ćwiczenia praktyczne – uderzenia i kopnięcia oraz ćwiczyła techniki obrony przed nimi. Zapoznała się z zasadami stosowania uników, odchyleń, bloków i zejść. Wychodząc z zajęć nie mieli wątpliwości, że nauka samoobrony wymaga regularnego treningu, zdobycia umiejętności technicznych i świadomości otoczenia. Ważne jest również kontrolowanie emocji i umiejętność unikania konfliktów.

Żołnierzom 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej dziękujemy za kolejne pouczające i dające ogrom praktycznych umiejętności spotkanie.