Uncategorized

Informatyka 1FTR

Data lekcji 24.04.2020r., 08.05.2020r., 15.08.2020r., 22.05.20202r.

Temat: Grafika 2D i 3D.

Liczba godzin – 4.

Po zrealizowaniu cyklu tematów związanych z tworzeniem grafiki rastrowej, wektorowej i trójwymiarowej: dowiesz się, jaka jest różnica między grafiką rastrową a wektorową, nauczysz się korzystać z wybranego oprogramowania do tworzenia i edycji grafiki komputerowej, dowiesz się jak tworzyć kompozycję składającą się z kilku obrazów (tworzyć fotomontaż) za pomocą GIMP, stworzysz projekt w grafice wektorowej, narysujesz proste modele trójwymiarowe.

 1. Temat: Grafika 2D i 3D – grafika rastrowa 2D.

Potrzebne narzędzia do realizacji tematu: podręcznik, zainstalowanie darmowe edytory grafiki (pierwsze dwie aplikacje są dostępne do pobrania na komputer):
a) grafika rastrowa – GIMP,
b) grafika wektorowa – Inkscape,
c) grafika 3D – SketchUp (link do aplikacji webowej – przez przeglądarkę: https://www.sketchup.com/plans-and-pricing/sketchup-free )

Wykonuj polecenia i ćwiczenia zgodnie z przedstawioną kolejnością;

 1. Na pierwszych zajęciach zajmiecie pobraniem z sieci i zainstalowaniem tych trzech edytorów grafiki.
 2. Przeczytaj uważnie tekst z podręcznika dotyczący pkt. 12.1 Czym się różni grafika rastarowa od wektorowej. Zapisz w zeszycie przedmiotowym;
 3. a) co to jest piksel,
  b) co to jest rozdzielczość obrazu,
  c) jak jest zbudowany obraz w grafice wektorowe.
  d) na czym polega skalowanie obrazu,
  e) kiedy stosujemy grafikę rastarową a kiedy wektorową.
 4. Wykonaj ćwiczenie 2 str. 191. W podręczniku na stronie 194 i 224 są omówione i opisane narzędzia GIMP.
 5. W folderze materiały grafika odnajdziesz filmy: skalowanie-i-kadrowanie-obrazów, dostosowanie_wymiarów, proszę te filmy obejrzeć a następnie wykonać ćwiczenia 3 i 4 (pliki do tych ćwiczeń są zamieszczony w powyższym folderze).

Praca domowa: Wykonaj ćwiczenie 1. Odpowiedz czym charakteryzują się najbardziej znane formaty grafiki rastrowej (podane formaty na str. 190) – jakość, kompresja itp. Pracę należy zapisać ćwiczenie_1_xy.doc (gdzie xy – liczba dwu cyfrowa wskazująca nr z dziennika) i przesłać na adres klasy lub na swój folder na chmurze. Pracę należy przesłać do dnia 4.05.2020r.

Cezary Górczyński