Uncategorized

zajęcia z wychowawcą II PT

22.06.2020

Temat: Bezpieczne wakacje.

 

Zbliżają się wakacje. Aby były one dla nas czasem bezpiecznego wypoczynku, przypomnijmy sobie kilka przydatnych zasad opracowanych przez szkolnego psychologa.Przestrzeganie ich może uchronić przed wypadkiem, urazem lub innym niebezpieczeństwem. Nie zapominajmy również o obecnej sytuacji w kraju i na świecie – koronawirus nie ma wakacji. Stosujmy się do wszystkich zaleceń i dbajmy o zdrowie swoje i innych. Przeanalizujmy kilka razy formę wypoczynku. Może warto w tym roku pozostać jednak w domu.

Zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku:

Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu. Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne.

Podróżując na rowerze, przestrzegaj przepisów drogowych. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.

Dostosuj prędkość jazdy samochodem do warunków panujących na drodze.

Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.

Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice.

Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.

Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat wybranego szklaku. Przygotuj się odpowiednio do wycieczki.

Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.

Wybierając się w podróż po  górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty, wodę, mapę, dodatkowe ubranie oraz latarkę.

Jeśli ktoś tonie:

  • wezwij pomoc,
  • rzuć tonącemu przedmiot umożliwiający utrzymanie się na wodzie,
  • jeśli potrafisz to idź tonącemu na ratunek zabierając przedmiot ułatwiający utrzymanie się na wodzie,
  • pamiętaj, żeby podpływać do tonącego od tyłu, uniemożliwiając mu chwyty, które mogłyby ograniczyć twoje ruchy.

Podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy:

  • stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem,
  • zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier,
  • powstrzymać się od palenia tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transporcie

Eksperci zwracają uwagę, że podczas wakacji ma miejsce wiele wypadków i niebezpiecznych zdarzeń. Podkreślają, że warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oto kilka problemów, na które warto zwrócić uwagę:

Pamiętaj, że mitem jest, iż “dopalacze” pomagają w dobrej zabawie.
NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!
Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać, gdy ktoś proponuje Ci narkotyki.

Okres wakacji to czas werbunku prowadzony przez sekty. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na “bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: “bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi.

Pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach możesz nabierać niewyobrażalnej ochoty na seks, tracisz samokontrolę, łatwo jest Cię nakłonić do robienia różnych rzeczy, a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz potańczyć, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej.

Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi wartościowymi przedmiotami – nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela.

Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas.

Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów – swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy.
To nie przesada – to ważna zasada bezpieczeństwa!

Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam – zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie – staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół.

Nie dopuść, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zbliżeń seksualnych, a ryzykowny seks to groźba zakażenia chorobami wenerycznymi lub HIV. Alkohol, zwłaszcza w nadmiarze, potęguje też ryzyko stosunków z pogranicza gwałtu, przypadkowe inicjacje i niechciane ciąże.

Zwróć uwagę na trzeźwość kierowcy, który będzie wiózł Cię samochodem.

Jeśli jesteś pod wpływem alkoholu, nie poruszaj się po drogach (samochodem, rowerem, pieszo), nie pracuj, nie opiekuj się dziećmi.

Nie bagatelizuj złego samopoczucia, zasłabnięcia lub innych objawów choroby. Zgłoś się do lekarza, a w nagłych przypadkach wezwij pomoc.

Zachęcam do obejrzenia aktualnego nagrania „Bezpieczne wakacje. Porady słupeckiej policji. 16.06.2020”:

Informacje:

Uczniowie, którzy uzyskali średnią 4,00 lub wyższą powinni wskazać aktualny numer konta, na który będzie przelane stypendium. Druki dostępne są w sekretariacie szkoły lub też mogę przesłać na adres e – mail. Wypełniony i podpisany druk należny złożyć w sekretariacie.
W tym roku szkolnym z uwagi na epidemię, opóźnione praktyki zawodowe i klasyfikację jednej z klas; przewiduje się przesunięcie wypłaty stypendium (z lipca na sierpień). Aktualne informacje dotyczące organizacji zakończenia roku szkolnego będę przesyłała przez dziennik i na adres e – mail. Proszę sprawdzać na bieżąco.

Życzę wszystkim spojonych i miłych wakacji. Pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i innych.

Piszcie przez dziennik lub na adres: radkowska.zsckrjablon@gmail. com

Pozdrawiam, Urszula Rądkowska