Uncategorized

Zajęcia z wychowawcą 3 FT

15.05.2020r.

Jak walczyć ze złym samopoczuciem i stresem ?

Co dzień wiele osób zmaga się ze złym samopoczuciem. Na złe samopoczucie wpływa brak snu, problemy osobiste, choroba, pogoda, a czasem po prostu budzimy się rano ze złym samopoczuciem i ciężko nam się go pozbyć. Jeśli jednak złe samopoczucie dopada nas coraz częściej, to warto zastanowić się, jak możemy sobie pomóc zwalczyć ten stan. Niezależnie od tego, co w danej chwili odpowiada za złe samopoczucie, warto spróbować kilku prostych sposobów na jego poprawę.

  • Skup się na innych. Przytulaj. Pomagaj. Rozmawiaj. Zły nastrój może szybko minąć, kiedy koncentrujemy się na kimś, np. pomagając mu w czymś zupełnie bezinteresownie albo sprawiając mu jakąś drobną przyjemność. To nawet nie musi być człowiek. Wspaniałymi „terapeutami” są psy lub inne zwierzęta domowe. Przytulanie, głaskanie lub zabawa z nimi zawsze poprawia humor.
  • Działaj. Planuj i realizuj. Podejmuj wyzwania. Najważniejsze jest to, żeby się w momencie kiepskiego samopoczucia szybko i mocno zaangażować w coś. Projekty nie muszą być kosztowne ani spektakularne. Nasze działanie (wyzwanie) może się skupiać przecież na prostych sprawach (np. upieczenie pierwszego w życiu ciasta).
  • Uśmiechaj się do innych. Uśmiechaj się do siebie.Jedną z bardzo szybkich metod polepszania w ten sposób nastroju jest nieprzerwane uśmiechanie się przez co najmniej 60 sekund – do siebie, do innych, do lustra – jak kto woli.
  • Zapisuj. Stosuj afirmacje. Oddychaj… Złe myśli i złe samopoczucie trzeba nauczyć się kontrolować. Aby poprawić sobie nastrój i zdjąć z głowy nieco problemów, czyli tego, co nas denerwuje i nie pozwala się w danej chwili dobrze poczuć, można spróbować je zapisać. Taka lista złych rzeczy chodzących nam po głowie przelana na papier umożliwia mentalne ogarnięcie tematu, daje poczucie panowania nad sytuacją i pozwala łatwiej zaplanować rozwiązania
  • Zrób sobie przyjemność. Rób to, co lubisz.

Takich sposobów na poprawę samopoczucia może być znacznie więcej, zawsze jednak chodzi o to samo – o przekierowanie swojej uwagi z tego, co niekomfortowe, nieprzyjemne, negatywne, nużące na coś, co budzi przyjemne odczucia, angażuje i generuje pozytywny nastrój (czy to fizycznie, czy czysto chemicznie).

Złe samopoczucie od depresji czasem ciężko odróżnić. Wielu osobom wydaje się, że problem depresji ich nie dotyczy, a złe samopoczucie tłumaczy właśnie pogodą, ciśnieniem, czy stresem. Nie zapominajmy jednak, że depresja to bardzo podstępna choroba i nie należy lekceważyć jej objawów.

Warto obejrzeć: https://portal.abczdrowie.pl/zle-samopoczucie-winowajcy-jak-poprawic-sobie-nastroj-depresja

Dobrego samopoczucia w dzisiejszych trudnych czasach !

Przypominam o obowiązku zdalnej nauki. Zbliża się koniec semestru.

Pozdrawiam. Mariusz Kaczan