Temat: Aktualizowanie wiedzy i doskonalenie umiejętności zawodowych.
Data: 15.05.2020 r.
Każdy pracownik powinien stale aktualizować swoją wiedzę i rozwijać umiejętności zawodowe. Pomocna w tym będzie znajomość źródeł tej wiedzy. Informacje często ulegają dezaktualizacji co wymusza konieczność stałego monitorowania nowości w danej branży.
W tym zakresie polecane są:
- książki,
- podręczniki,
- czasopisma branżowe,
- foldery reklamowe,
- konferencje,
- targi,
- pokazy,
- szkolenia,
- kursy zawodowe,
- kursy kwalifikacyjne,
- praktyki zawodowe,
- strony internetowe,
- fora internetowe,
- filmy instruktażowe,
- ulotki,
- akty prawne.
Warto podkreślić, że kluczowym zagadnieniem jest nie tyle posiadanie wiedzy encyklopedycznej, a raczej znajomość źródeł informacji związanych z własnym zawodem i umiejętność korzystania z nich. Potrzebne są tu chęci i zdolność praktycznego zastosowania zdobytych wiadomości.
Oprócz wiedzy odnoszącej się bezpośrednio do zawodu, ważne jest też rozwijanie się w innych dziedzinach tj. znajomość języków obcych, doskonalenie obsługi klienta, rozwijanie umiejętności planowania, współpracy, zarządzania, rozliczania finansowego, analizy danych.
Podsumowanie
Rozwój pracownika powinien być wspólną inicjatywą pracownika i pracodawcy, aby podnieść istniejące umiejętności i wiedzę jednostki . Niezwykle ważne jest, aby pracownicy byli na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w branży, bo to pozwala firmie być konkurencyjną. Niektórzy mówią, że tak naprawdę nie ma limitu wieku dla edukacji. Aktualizacja wiedzy jest niezbędna do życia z następującymi w czasie zmianami. Rozwój pracowników jest ściśle związany ze szkoleniami, doskonaleniem umiejętności pracownika i podnoszeniem jego obecnej wiedzy.
Zadanie dla ucznia:
Podaj przykłady, w jaki sposób można aktualizować wiedzę i doskonalić umiejętności w odniesieniu do zawodu, w którym się kształcisz? Wymień trzy konkretne źródła informacji.
Anna Gronowska