Uncategorized

Zajęcia praktyczne – procesy technologiczne w gastronomii 2 PT

Zajęcia praktyczne – procesy technologiczne w gastronomii

Dzień dobry. Zaczynamy !! 31.03.2020r

Temat : Sporządzanie ciast  biszkoptowo- tłuszczowych – babka na oleju

  1. Zapisanie tematu zajęć w zeszycie. Przypomnienie składników ciast biszkoptowo-tłuszczowych i technik wykonania.
  2. Obejrzenie filmu – https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=video&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiLzKSQq8LoAhXDjKQKHTeuBiUQtwIIJzAA&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dgvw5eq2XG6w&usg=AOvVaw3qIWgv1f3BWPsdWIPHvG99
  1. Przygotowanie składników i analizowanie receptury na babkę na oleju – receptura (składniki powinny mieć temperaturę pokojową) należy też przygotować formę i wyłożyć papierem do pieczenia lub wysmarować tłuszczem i wysypać mąką lub bułką tartą. Jeśli chcemy mieć babkę kolorową możemy dodać 1-2 łyżeczki kakao do 1/3 ciast.
Składniki Ilość Sposób wykonania
Jaja

Mąka pszenna

Mąka ziemniaczana

Olej

Cukier kryształ

Proszek do pieczenia

4 szt

1,5 szkl

0,5 szkl

¾ szkl

¾ szk

2 łyżeczki

Jaja wyparzamy. Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy ( jak na biszkopt) stopniowo dodając cukier. Do ubitej piany dodajemy po 1 żółtku. Następnie dodajemy przesianą mąkę pszenną i ziemniaczaną wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ostatnim etapem jest dodanie oleju. Gotowe ciasto przelewamy do formy i pieczemy ok. 50 nim w temperaturze 180C .

Można sprawdzić stopień wypieczenia patyczkiem

  1. Wykonanie ciasta i wypiek – upieczone ciasto delikatnie wyjmujemy z formy i odstawiamy do wystudzenia. Gotowe dajmy domownikom do oceny. Smacznego.
  2. Jeśli nie mamy możliwości wykonania, proszę obejrzeć 4 filmy na YouTobe dotyczące sporządzania ciast biszkoptowo-tłuszczowych. Wybrać dowolny przepis i wpisać go w zeszycie .
  3. Mile widziane zdjęcia gotowych wypieków.
  4. W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt na dzienniku lub na e-mail jolantazajac66@wp.pl

Powodzenia życzę. Jolanta Zając