Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. IV RTM

06.04.2020

 

Temat: Doskonalenie uderzenia wewnętrznym podbiciem

Dzień dobry,

Temat dzisiejszej lekcji dotyczy doskonalenia uderzenia piłki wewnętrznym podbiciem w piłce nożnej. Uderzenie to wykorzystywane jest często w podaniach, kopnięciach na średnią lub dalszą odległość, np. przy rzucie wolnym czy dośrodkowaniu.

Przypomnienie techniki:
Noga postawna ugięta w stawie kolanowym, ciężar ciała na nodze postawnej, stopa skierowana w kierunku uderzenia (oddalona bardziej niż przy innych uderzeniach-25 cm). Noga uderzająca ugięta w stawie kolanowym, w momencie zamachu odrzucona do tyłu obszernym ruchem, skręcona w stawie skokowym zatacza łuk w kierunku piłki. Stopa wykonuje zamach w przód (uderzenie piłki wewnętrzną powierzchnią śródstopia), a noga zostaje wyprostowana. Tułów pochylony lekko w tył, w ostatniej fazie uderzenia następuje skrzyżowanie nóg. Rozbieg wykonywany jest z boku (kąt 30-40 stopni)
Najczęstsze błędy: rozbieg na wprost piłki, uderzenie wyprostowaną nogą, nadmierne odchylenie tułowia w tył, noga postawna za daleko od piłki.

Na poniższej stronie internetowej przedstawione są ćwiczenia doskonalące wraz z rysunkami – proszę się z nimi zapoznać:

https://wychowaniefizyczne.net/trening-pilki-noznej-uderzenie-wewnetrznym-podbiciem/

Materiał filmowy przedstawiający ćwiczenia doskonalące dany element:

https://www.youtube.com/watch?v=yi5hWX-lPKk

 

W razie pytań proszę pisać do mnie przez e-dziennik.

Pozdrawiam

Artur Paterek