Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. II FTP

06.04.2020

Temat: Dwa ognie. Zasady gry, podania, rzuty, chwyty piłki.

 

Dzień dobry,

Na dzisiejszej zdalnej lekcji wf poznacie grę o nazwie „Dwa ognie”. Jest to gra drużynowa, rzutna. Uczestnicząc w tej grze ruchowej oddziałujemy wszechstronnie na nasz organizm poprzez różnorodność stosowanych form ruchowych tj: rzutów, biegów, skoków, przysiadów, uników itd.

Celem gry jest „wybicie” z boiska wszystkich przeciwników za pomocą gumowej piłki. Boisko do gry stanowi prostokąt o wymiarach 6-10 x 12-40 kroków podzielony na 2 równe części.

Ustawienie – gracze podzieleni na dwie równe drużyny wybierają kapitanów i zajmują miejsce na swojej połowie ustawieni w luźnej gromadce. Kapitanowie walczą o rozpoczęcie gry starając się odbić do swojej drużyny piłkę podrzuconą przez sędziego. Kapitanowie stają za polem przeciwnika i rzutami piłki od i do swojej drużyny biorą go w dwa ognie.

Przebieg gry – gracz, który złapie piłkę przebitą w momencie rozpoczęcia gry, rzuca nią w przeciwników. Przeciwnicy uciekają od piłki poprzez uniki lub oddalenie się na koniec boiska – tak aby nie przekroczyć końcowej linii – w przeciwnym razie taka osoba traktowana jest jako „zbita”. Jeśli gracz zostanie trafiony rzuconą piłką – jest „zbity” i staje obok swego kapitana i pomaga mu. Jeśli piłka wypadnie na aut, prawo do niej ma tylko kapitan, w stronę którego toczy się piłka. Po wybiciu wszystkich graczy na boisko wchodzi kapitan, który ma prawo do bycia zbitym 3 razy. Zwycięża drużyna, która wcześniej wybije swych przeciwników wraz z kapitanem. Po zwyciężeniu następuje przyznanie drużynie 1 pkt oraz zmiana połowy boiska.

 

Przykładowa gra:

https://www.youtube.com/watch?v=QfP5d-uZlH8

 

W razie pytań proszę o kontakt przez e-dziennik

Pozdrawiam

Artur Paterek