Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. III MTP + III FT

25.05.2020

Temat: Rekreacyjne formy koszykówki

Dzień dobry,

Dzisiaj poznacie kilka odmian gry w koszykówkę.

Streetball
Jest to tzw. Koszykówka uliczna. Mecze rozgrywane są zazwyczaj na betonie, kostce, bruku, asfalcie. Gra jest rozgrywana na jeden lub dwa kosze. W streetballu stosuje się tylko najważniejsze zasady gry w klasyczną koszykówkę – nie kładzie się nacisku na te nardziej szczegółowe jak np. czas wprowadzenia piłki czy rozegrania akcji. Na boisku zazwyczaj nie ma sędziego, a zawodnicy pilnują siebie nawzajem z przestrzeganiem reguł. Rzuty punktowane są jak w zwykłej koszykówce.

https://www.youtube.com/watch?v=gNoacv6Wh4c – przykładowy mecz streetball 2×2

Slamball

Jest to widowiskowa odmiana koszykówki, której główną częścią są tzw. „wsady” do kosza. Zasady gry są podobne do standardowej koszykówki. W grze biorą udział drużyny czteroosobowe + 4 osoby rezerwowe. Gra się w kaskach na głowach i ochraniaczach na kolanach i łokciach. Na boisku  umieszczone są cztery trampoliny. Na rozegranie akcji zespół ma 15 sekund. Na mecz składają się dwie połowy po 8 minut bez zatrzymywania czasu. Punktacja: 3 punkty druzyna dostaje za wsad, 2 punkty – każdy inny rzut.

https://youtu.be/xOg2PNfimEY?t=190 – przykładowy mecz Slamball

 

Koszykówka 3×3

Jest to gra, w której drużyny składają się z 3 zawodników. Gra jest rozgrywana do 21 punktów. Punkty liczone są następująco: 2 pkt za celny rzut zza łuku, 1 pkt za celny rzut wolny oraz pozostałe rzuty. Po każdym celnym rzucie piłka przechodzi w posiadanie drużyny przeciwnej. Wprowadzamy piłkę spod kosza poza linię rzutów „za dwa”. Po zbiórce zespołu grającego w obronie przynajmniej jeden gracz z drużyny musi znaleźć się z piłką poza łukiem, inaczej rzucając do kosza punkt się nie liczy a drużyna traci piłkę. Na wykonanie akcji druzyna ma 12 sekund. Zabroniona jest gra pasywna.

https://www.youtube.com/watch?v=a07r2_ULv9Y – mecz 3×3 Polska – Serbia

 

W razie pytań proszę o kontakt przez e-dziennik

Pozdrawiam

Artur Paterek