Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. II FTP

28.05.2020-01.06.2020

Temat: Ćwiczenia skoczności. Wieloboje skoków.

 

Dzień dobry,

2 kolejne zajęcia poświęcimy ćwiczeniom skocznościowym. Przy wykonywaniu ćwiczeń skocznościowych aktywizujemy tzw. Włókna mięśniowe szybkokurczliwe. Aktywizacja ich sprawia, że moc uwalniana przez nogi podczas odbicia jest większa. Trening skoczności ma zastosowanie w większości dyscyplin sportowych. Pozwala on nie tylko na zwiększenie wysokości czy odległości skoku, ale np. w bieganiu wspomaga odpowiednią płynność, dynamikę oraz długość kroku biegowego. Oczywiście dzięki treningom plyometrycznym wzmacniamy również mięśnie praktycznie całego ciała, co zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.

Pamiętajcie, z uwagi że ćwiczenia skocznościowe są ćwiczeniami bardzo dynamicznymi przed wykonywaniem ich należy wykonać dokładną rozgrzewkę, aby nie narażać naszych mięśni i ścięgien na naderwania czy zerwania.

Ćwiczenia skocznościowe:

– Skok równoważny – wyskok obunóż w górę, w przód lub w bok z lądowaniem na śródstopiach obu nóg. Kolejny skok wykonujemy z miejsca, w którym wylądowaliśmy

– Wyskoki z jednej nogi – stojąc na prawej nodze wykonujemy wyskok w przód lądując na lewej, z lewej odbijamy się w bok na prawą, z prawej w bok na lewą itd.

– Wyskoki skip A w miejscu – poruszamy się w miejscu unosząc wysoko kolana

– Skok w dal z miejsca – Uginamy nogi, wykonujemy silny zamach i staramy się skoczyć na jak najdalszą odległość. Wykonujemy kilka skoków po sobie

– Wieloskoki – z kilku kroków truchtu wykonujemy kilka skoków w przód odbijając się z jednej nogi, lądując na drugiej

– Wieloskoki z odbiciem i lądowaniem na tej samej nodze

– Ćwiczenia ze skakanką

– Wyskoki obunóż przeskakując przez niskie płotki

– Naskok na kilka elementów skrzyni

 

Trening plyometryczny:
https://www.youtube.com/watch?v=3SWPy3fRHmk

 

W razie pytań proszę o kontakt przez e-dziennik

Pozdrawiam

Artur Paterek