4BT (Tech)Zdalne Lekcje

Wychowanie fizyczne 4 BT 03.04.2020 r.

Dzień dobry, temat kolejnej lekcji:

Doskonalenie uderzenia piłki zewnętrznym podbiciem.

Uderzenie piłki zewnętrznym podbiciem stosowane jest przy podaniach, strzałach, rzutach wolnym. Stosowane jest często u osób z długimi stopami. Ten sposób uderzenia używany jest do nadawania piłce rotacji.

Jaka jest prawidłowa technika uderzenia zewnętrznym podbiciem?

Technika uderzenia zewnętrznym podbiciem
Ustawienie na wprost piłki. Noga postawna ustawiona na wysokości uderzenia, stopa uderzającej nogi, skręcona do środka. W ostatniej fazie stopa styka się z piłką, powierzchnią między nasadą palca małego i przednim brzegiem kostki zewnętrznej oraz między zewnętrzną krawędzią podbicia i dolną krawędzią stopy.

Najczęstsze błędy: mały skręt stopy do wewnątrz, za bliskie ustawienie nogi postawnej w stosunku do piłki, uderzenie zewnętrzną częścią stopy zamiast podbiciem, zbyt duże odchylenie tułowia w momencie uderzenia piłki.

Przykład perfekcyjnie wykonanego uderzenia zewnętrznym podbiciem. Roberto Carlos wykonuję rzut wolny podczas meczu z Francją (Puchar Konfederacji). Bramka uznawana przez wielu za najpiękniejszą w historii futbolu.

Rafał Stańko