2CB (SB_I)Zdalne Lekcje

Technika w rolnictwie 2CB

4-05-2020

Temat: Rodzaje i zadania skrzyń przekładniowych w pojazdach.

Celem lekcji jest poznanie mechanizmów napędowych pojazdów.

I. Otwórz załącznik  Mechanizmy, zespoły i układy pojazdów stosowanych w rolnictwie i zapoznaj się z jego treścią na stronie 3,4,5 i 6 zwracając szczególną uwagę na:

  1. Zadania skrzyni biegów.
  2. Rodzaje skrzyń biegów.
  3. Budowa skrzyni biegów z przekładniami o kołach przesuwnych.
  4. Zadania sprzęgieł zębatych i synchronizatorów.
  5. Reduktor i jego zadanie.
  6. Schemat skrzyni przekładniowej z reduktorem.

II. Zapoznaj się z treścią artykułu Skrzynie przekładniowe ciągników https://agro-technika.pl/archiwa/skrzynie-przekladniowe-ciagnikow/ na Portalu Agrotechnika, z którego dowiecie się zarówno o klasycznych jak i o nowych rozwiązaniach skrzyń przekładniowych, takich jak:

  1. Przekładnie Power Shift -popularne przekładnie zębate przełączalne pod obciążeniem stosowane obecnie w większości ciągników rolniczych.
  2. Przekładnie full Power Shift i ich nazwy handlowe – Elektro Command, Auto Command czy Active Elektro Command w markach New Holland, Direct Driver w marce John Deere czy Hitach-5 w ciągnikach Valtra.
  3. Przekładnie bezstopniowe CVT i ich nazwy handlowe – CVX firmy CASE, Auto Command firmy New Holland, Auto Power firmy John Deere czy Vario firmy Fendt.
  4. Przekładnie nawrotne (Shutle) – charakterystyka i zastosowanie.

III. Napisz w zeszycie na czym polega obsługa skrzyń przekładniowych, zrób zdjęcie  i prześlij na adres leszek.koczkodaj@gmail.com

Opublikował Leszek Koczkodaj