AktualnościBibliotekaUncategorized

ŚWIĘTO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ ZSCKR W JABŁONIU

Od 2008 r. na całym świecie październik obchodzony jest, jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. 

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek szkolnych w nauczaniu i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży.

 W tym roku warunki nie bardzo sprzyjały świętowaniu, ze względu na epidemię i wszystkie ograniczenia z nią związane. Mimo to w naszej szkole udało się zorganizować kilka działań promujących bibliotekę szkolną i czytelnictwo.

 1. Młodzież z aktywu bibliotecznego przygotowała gazetkę informacyjną na temat Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
 2. Przygotowano specjalne plakaty promujące czytelnictwo, m. in. CZYTANIE JEST TRENDY!
 3. W październiku dozwolone było KSIĄŻKOWE SZALEŃSTWO– zniesiono limit wypożyczeń.
 4. W bibliotece szkolnej przygotowano specjalną świąteczna wystawę promującą KSIĄŻKI GODNE POLECENIA, oczywiście pochodzące z bogatego księgozbioru naszej biblioteki. Taka forma promocji naszych zbiorów cieszyła się dużym zainteresowaniem czytelników, szczególnie tych niezdecydowanych.
 5. Największym zainteresowaniem cieszył się KONKURS CZYTELNICZY– polegający na rozwiązaniu rebusów i krzyżówek literackich. Konkurs trwał przez cały miesiąc październik i skierowany był do wszystkich uczniów chcących wziąć w nim udział. Zadaniem uczestników było odgadnięcie zaszyfrowanych haseł, którymi były tytuły znanych naszej młodzieży książek, m. in. „Pan Tadeusz”, „Romeo i Julia”, „Trędowata”, „Solaris”, „Księgi Jakubowe”, „Zbrodnia i kara” i inne.

Wszystkie hasła odnosiły się do książek znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki szkolnej. Zadania, nie było trudne, ale wymagały od uczniów szerokiego zakresu wiedzy,  często z wielu niezwiązanych dziedzin.  

W konkursie uczniowie oddali aż 296 poprawnie wypełnionych losów z odgadniętymi hasłami. 1 hasło= 1 kupon. Do rozwiązanie było 12 zagadek literackich.

Spośród osób, które poprawnie rozwiązały zagadkę literacką wylosowano troje uczestników, którzy – po powrocie do szkoły, ze zdalnego nauczania- otrzymają nagrody rzeczowe oraz trzy osoby, które otrzymają nagrody pocieszenia.

Lista nagrodzonych:

 1. Ewa Adrian z klasy II PT
 2. Marcin Masztaleruk z klasy II B4
 3. Marlena Trubaj z klasy IV MTP

Nagrody pocieszenia:

 1. Monika Wertejuk z klasy II PT
 2. Dawid Uryniuk z klasy II FTR
 3. Arkadiusz Antoniuk z klasy 2 B4

GRATULUJEMY!

Październik już się kończy, ale nie kończą się działania zaplanowane w naszej bibliotece. Zamierzamy kontynuować akcję „Czytamy młodszym”– w formie wolontariatu czytelniczego w szkole podstawowej- tym razem online. Zamierzamy też przeprowadzić akcję „Sleeveface z ulubioną książką”– również w wersji online.

DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE!