AktualnościTechnik Rolnik i Szkoła BranżowaUncategorizedWycieczki

Świat w naszych rękach – Poleski Park Narodowy

    18 października 2023 roku wraz z klasą I CB mieliśmy przyjemność zawitać na ścieżkach Poleskiego Parku Narodowego. Park znajduje się terenie Lubelszczyzny – a dokładnie na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej, obejmując ochroną obszary wodno-błotne, których tak niewiele pozostało na terenie naszego kraju. Jest to miejsce, w którym można spotkać rzadkie gatunki roślin i zwierząt, niewystępujące nigdzie indziej w Polsce! Park to ostoja żółwi błotnych, bobrów, wydr oraz cietrzewi. Można tu też spotkać owadożerne rośliny i storczyki.
    W atmosferę Polesia wprowadziła nas Pani przewodnik Elżbieta Kowalska. Po lekcji ekologii i prezentacji walorów Poleskiego Parku Narodowego udaliśmy się do Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego i poznaliśmy biologię tego gatunku. Następnie wraz z przewodnikiem wybraliśmy pieszy szlak o nazwie " Dąb Dominik". Największą atrakcją ścieżki dydaktycznej było zarastające Jezioro Moszne. Wędrowaliśmy do niego drogą leśną oraz drewnianymi kładkami. Na powierzchni jeziora unosił się kożuch roślinności, głównie mchów i torfowców, nazywany płem bądź spleją. Po drodze mijaliśmy różne typy lasów:
grądy, olsy i bory sosnowe. Wprawdzie już zbyt późno na spotkanie z owadożerną rosiczką i kwitnącymi storczykami, ale żurawiną błotną jeszcze zdążyliśmy się poczęstować. Dalsza część ścieżki przebiega skrajem boru bagiennego i poprowadziła nas do torfianek – dawnych wyrobisk po torfie. Pani przewodnik przybliżyła nam ciekawe tematy z zakresu wędrówek żurawi, roślin Poleskiego Parku Narodowego oraz zwierząt tu bytujących. A jeśli już przy tym jesteśmy, to obudziliśmy odpoczywającego w bagnach pięknego zaskrońca. Flora i fauna bagnistej krainy są fascynujące. Wspólnym ogniskiem zakończyliśmy nasz dzień pełen wrażeń
i zachwytu nad przyrodą. Szanujmy i dbajmy o przyrodę – świat jest w naszych rękach.