AktualnościBibliotekaUroczystości

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

13 czerwca 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jabłoniu odbyło się spotkanie z pisarką Barbarą Kosmowską. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, na które zaproszeni zostali uczniowie ZSCKR w Jabłoniu i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jabłoniu wraz z opiekunami.

Barbara Kosmowska to znakomita polska powieściopisarka, poetka, literaturoznawca oraz autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży.  W swoim dorobku ma powieści dla dorosłych oraz książki dla dzieci.  Nazywana jest mistrzynią psychologicznych portretów. Pisze o świecie nieidealnym, o zwykłych ludziach i sprawach trudnych, które odnoszą się do codziennego życia, m.in., choroba, rozwód rodziców, niechciana ciąża, wykluczenie, samotność. Jej powieści są bardzo emocjonalne, stawiają ważne pytania i skłaniają do refleksji. Pisze o drzemiącej w każdym człowieku potrzebie przyjaźni, miłości i akceptacji. Napisała już około 30 powieści i zapewnia, że to jeszcze nie koniec.

Za swoją twórczość pisarka była wielokrotnie nagradzana. Jest laureatką pierwszej nagrody w konkursie na „Dziennik polskiej Bridget Jones” za książkę „Teren prywatny”. Jej powieść dla nastolatek „Buba” wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni” i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”, „Pozłacana rybka” została wyróżniona przez IBBY tytułem Książki Roku 2007, a także I miejscem w Konkursie Literackim imienia Astrid Lindgren. Kolejna powieść, „Kolorowy szalik” był nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Spotkanie było dobrą okazją do zapoznania się z pisarką, która dała się poznać jako serdeczna, pogodna i skromna osoba. Cierpliwie odpowiadała na pytania czytelników: o inspiracje, o ulubione książki, o autorytety literackie. Podczas spotkania była możliwość zakupu książek oraz otrzymania dedykacji i autografu.

Profil pisarki na facebooku:https://www.facebook.com/basia.kosmowska?ref=br_rs