AktualnościPSYCHOLOG SZKOLNYUncategorized

„Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego młodzieży”

    22 marca br. psycholog Pani Anna Gronowska wygłosiła dla rodziców i nauczycieli prelekcję na temat „Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego młodzieży”. Podczas wystąpienia zwróciła uwagę na wczesne sygnały ostrzegawcze, które mogą świadczyć o kryzysie przeżywanym przez młode osoby. A są to m. in.: wyraźne zmiany nastroju, wycofywanie się z kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, trudności z koncentracją i uczeniem się, utrata zainteresowań, zaabsorbowanie tematem śmierci, zmiana dotychczasowych zwyczajów dotyczących jedzenia i snu oraz częste uskarżanie się na fizyczne dolegliwości powiązane z silnymi emocjami.

    Dodatkowo przedstawiła zasady skutecznej komunikacji, które mogą pomóc w budowaniu porozumienia oraz dobrej relacji z nastolatkiem. Podkreśliła, iż trudności związane z okresem dorastania są realne, dlatego młodzi ludzie potrzebują wsparcia dorosłych. Zaakcentowała konieczność skorzystania ze specjalistycznej, indywidualnie dobranej pomocy w przypadku poważnego kryzysu psychicznego.