Uncategorized

Matematyka 1PT

Dzień dobry!

18.05 (2h)

Lekcja 1:
Temat 1: Własności funkcji.

Na poprzednich lekcjach dowiedzieliście się czym jest funkcja liniowa, jak narysować jej wykres, wyznaczyć jej punkty szczególne oraz jak określić jej monotoniczność. Na dzisiejszej lekcji chciałabym abyście zapoznali się z plikiem.pdf w którym zamieściłam przykład wyznaczania własności funkcji i na jego podstawie wykonali zad. 1 (które znajduje się na ostatniej stronie pliku). Zadanie to należy wykonać analogicznie to przedstawionego przykładu.

PDF: Własności funkcji – 1PT

Lekcja 2:

Temat 2: Równanie prostej na płaszczyźnie.

1. Zapiszcie temat w zeszycie: Równanie prostej na płaszczyźnie.

2. Uruchomcie film: https://www.youtube.com/watch?time_continue=634&v=i88QONUhMBE&feature=emb_logo

a) Oglądamy do początku do 15:30

b) Przepisujemy definicję równania kierunkowego prostej (NA KOLOROWO)

c) Przepisujemy z Przykładu 1 rozwiązania Podpunktu A i B

d) Samodzielnie w zeszycie rozwiązujemy:
– Ćw. 1 str. 217 Podpunkt (a,b)
– Ćw. 3 str. 218 Podpunkt (a,b) (Na filmiku identyczne zadanie jest rozwiązane od 27:30 – PRZYKŁAD 3)

3. Oglądamy film: 32:35 – 44:18

a) Przepisujemy definicję równania ogólnego prostej ( NA KOLOROWO)

b) Przepisujemy i uzupełniamy tabelkę z PRZYKŁADU 4 (wraz z wyliczeniami obok)

5. Czytamy przykład 3 str. 218 w podręczniku

6. Rozwiązujemy Ćw. 4 str. 218 Podpunkt (a,b) – musimy najpierw z równania ogólnego wyznaczyć równanie kierunkowe prostej, a następnie za pomocą tabelki określić punkty jakie należą do wykresu funkcji i narysować je w układzie współrzędnych (wykresy funkcji uczyliście się rysować w poprzedni poniedziałek).

7. Dla chętnych: Zad. 4 str. 219 PODPUNKT A. ( Na początek zapisujemy oba równania w postaci kierunkowej. Pamiętamy, że dwie proste są równolegle jeśli ich współczynniki kierunkowe są takie same. Musimy więc przyrównać oba współczynniki kierunkowe do siebie i z tego równania wyznaczyć parametr m).

 

W ramach potwierdzenia dzisiejszej obecności na zajęciach proszę przesłać zdjęcie wykonanego ZADANIA 1 z PDFu oraz zdjęcie przepisanej i uzupełnionej tabelki z PRZYKŁADU 4 z FILMU.

 

W razie problemów i wątpliwości – proszę pisać.

 

Pozdrawiam,
Marlena Lotek.