AktualnościUncategorizedWycieczki

Klasa I BT w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku

Łożysko to urządzenie, które umożliwia niezależny obrót jednego lub dwóch elementów wokół osi obrotu łożyska, przy czym dodatkowo łożysko umożliwia  przeniesienie danych obciążeń na wybrane podzespoły przy maksymalnie (dostatecznie) zminimalizowanym tarciu…. tyle wynika z definicji. A my wiemy – każde urządzenie, maszyna czy sprzęt, z którego korzystamy na co dzień, np. ciągnik, prasa, czy w czasie wolnym, np. rower, by poprawnie działało, ma wbudowane kilka lub kilkanaście łożysk. Nierzadko jest tak, że łożysko podtrzymuje cały mechanizm i wprawia go w ruch. Jeżeli to taka ważna część w budowie maszyn, to musimy wiedzieć jak produkuje się łożyska, na jakich obrabiarkach, z jakiej stali, z jaką dokładnością, jakie są ich rodzaje i jakie wymiary. I dzięki wizycie w FŁT w Kraśniku to wszystko widzieliśmy w trakcie konstruowania i produkcji. Byliśmy na kolejnych wydziałach zgodnie z procesem produkcyjnym począwszy od narzędziowni a kończąc na hali pakowania.

Krzysztof Jaszczuk