Uncategorized

język polski 2 FTP

4.06.2020 r.

Temat: Ekranizacja „Jądra ciemności” – „Czas Apokalipsy” Coppoli.  (2 godz. lekcyjne)

Dzień dobry,

Dzisiaj i na kolejnych zajęciach obejrzymy jedną z ekranizacji „Jądra ciemności” Conrada- „Czas Apokalipsy” w reż.  Coppoli.    Na samo obejrzenie filmu macie zaplanowane 4 godz. lekcyjne- film trwa 180 minut, także proszę wykonywać zaplanowane  zadania systematycznie.

Polecenia:

W trakcie oglądania filmu zwróć uwagę na następujące kwestie:

  1. Różnice między opowiadaniem Conrada a filmem Coppoli.
  2. Biografię Kurtza.
  3. Postać pułkownika Kilgorea, której nie ma w opowiadaniu Conrada.
  4. Efekty specjalne wykorzystane w filmie.
  5. Sceny, w których dużą rolę odgrywa muzyka.

Film Coppoli dostępny jest  na stronie- https://www.cda.pl/video/283512196 

Przypominam, że film „Czas Apokalipsy”  z 1979 r. jest jednym z najważniejszych obrazów w dziejach kinematografii.

Autorem scenariusza do Czasu Apokalipsy  Coppoli był John Milius

W filmie zagrały same gwiazdy światowego kina :Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen, Laurence Fishburne, Dennis Hopper, Harrison Ford.

Czas akcji słynny reżyser przeniósł do lat 70., a konkretnie – do przegranej przez Amerykanów wojny w Wietnamie. Kapitan Willard (Martin Sheen) został wysłany z misją specjalną do serca konfliktu, aby odnaleźć i zlikwidować w dżungli pułkownika armii amerykańskiej, stojącego na czele rebelianckiej armii. Kapitan na zwiadowczej łodzi zmierza w górę rzeki, aby dostać się jak najbliżej obozu pułkownika Kurtza. Tak w skrócie można streścić fabułę Czasu Apokalipsy.

Opowieść oparta na dziewiętnastowiecznym dziele Conrada uzyskała nową wymowę poprzez umieszczenie jej w realiach wojny wietnamskiej, nie tracąc swojego pierwotnego przesłania.

Film ten jest uznawany za jeden z najważniejszych w historii kina. Wielu krytyków uważa go za szczyt możliwości reżyserskich, aktorskich a także muzycznych (oglądając film zwróć uwagę na słynną scenę przelotu kolumny helikopterów przy akompaniamencie muzyki Richarda Wagnera).

Życzę przyjemnego oglądania.

Pozdrawiam- Bożena Kusiuk