06.04.2020r.
Temat: Przemiany polityczne i gospodarcze świata- utrwalenie – 3 godziny lekcyjne.
Podstawową jednostką na mapie politycznej świata jest państwo. Terytorium państwa obejmuje:
obszary lądowe wraz ze śródlądowymi wodami wewnętrznymi,
a w przypadku państw z dostępem do wybrzeży przylegający pas wód morskich.
Niektóre terytoria nie są państwami, lecz terytoriami zależnymi lub niesamodzielnymi. (W Europie przykładem takiego terytorium jest brytyjski Gibraltar)
Wielkość terytorium nie stanowi o randze państwa, bowiem według norm prawa międzynarodowego każdy kraj zajmuje jednakową pozycję w kontaktach z innymi.
Pod koniec XIX wieku najpotężniejsze państwa świata dokonały końcowego podziału lądów (kongres berliński), stąd na przykład geometryczne granice w Afryce.
Skutkami obu wojen światowych były znaczne przesunięcia granic, zwłaszcza w Europie.
Zagadnienia do utrwalenia:
-
Przemiany w Europie – zjednoczenie Niemiec, Aksamitna Rewolucja
-
Przemiany na obszarze byłej Jugosławii – najdłuższe i najtragiczniejsze, podłożem były zróżnicowanie etniczne i religijne oraz wzajemne urazy historyczne sięgające wielu wieków wstecz.
-
Przemiany na obszarze Związku Radzieckiego. (W 1991 roku w wyniku przemian powstało 15 nowych państw. Część z nich, np. Litwa, odzyskała niepodległość, inne – np. Białoruś – jako niezależne państwa narodziły się zupełnie na nowo. )
-
Zmiany na obszarach pozaeuropejskich.
Nie ma podstaw, by sądzić, że mapa polityczna świata przestanie się zmieniać. Liczba państw na świecie ciągle rośnie.
W celu utrwalenia polecam zapoznać się z prezentacją na stronie: https://www.geografia24.eu/index.php?strona=382_1_przemiany_polityczne .
Potwierdzeniem uczestnictwa w zajęciach jest rozwiązanie testu sprawdzającego z tematu i przesłanie do mnie do dnia 14.04.2012 do godziny 20. Polecam szczególnie zdającym geografię.
test przemiany polityczne i gospodarcze
Wszelkie pytania i informacje zwrotne należy kierować na e-mail – kaczan2kaczan2@o2.pl lub poprzez e-dziennik wpisując w tytule wiadomości imię i nazwisko ucznia oraz klasę.
Powodzenia. Mariusz Kaczan