Uncategorized

Geografia 1 P4

2.06.2020r.

Temat: Zmiany relacji człowiek środowisko. Rolnictwo ekologiczne.

Rolnictwo ekologiczne jest najbardziej prośrodowiskową metodą produkcji rolnej, jest to obszar bardzo ważny, ale wymaga ciągłych zmian w celu zwiększenia udziału tego sektora produkcji. Rolnictwo ekologiczne staje się trendem światowym. Świadomość ekologiczna społeczeństwa ciągle wzrasta co wyraźnie widać przez wzrost popytu na produkty ekologiczne.

Informacje na temat m.in. podjęcia działalności w rolnictwie ekologicznym, nawozów i środków ochrony roślin spełniających wymogi produkcji ekologicznej , badań, metodyk produkcji ekologicznej można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rolnictwo-ekologiczne1

  1. Rolnictwo ekologiczne to metoda gospodarowania polegająca na prowadzeniu produkcji rolnej w oparciu o naturalne środki i płodozmian.
  2. Gospodarstwa ekologiczne muszą działać według ściśle określonych zasad zarówno pod względem uprawy roślin, jak i chowu zwierząt.
  3. Najwięcej gospodarstw ekologicznych w Polsce znajduje się w województwach warmińsko- mazurskim, zachodniopomorskim i podlaskim.
  4. Proponuję obejrzeć film na https://epodreczniki.pl/a/film/DYme56gcX oraz zapoznać się z informacjami na https://www.portalspozywczy.pl/tagi/rolnictwo-ekologiczne,2730,84.html i odpowiedzieć na pytanie czy podjąłbyś produkcję ekologiczną?
  5. Jakie są plany rozwoju rolnictwa ekologicznego w innych państwach np.  w Niemczech można się dowiedzieć ze strony https://www.deutschland.de/pl/topic/srodowisko/jak-niemcy-rozwijaja-rolnictwo-ekologiczne
  6. W celu utrwalenia zagadnienia proponuje prezentacje: https://slideplayer.pl/slide/836764/ ,https://slideplayer.pl/slide/61682/ .

7. Dla zainteresowanych proponuję wyszukanie informacji na temat:

  • rolnictwo biodynamiczne
  • Ekoland
  • AgroBio Test

Wszelkie pytania i informacje zwrotne należy kierować do mnie na e-mail – kaczan2kaczan2@o2.pl lub poprzez e-dziennik wpisując w tytule wiadomości imię i nazwisko ucznia oraz klasę.

Pozdrawiam

Mariusz Kaczan