BibliotekaUncategorized

BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA

Drodzy czytelnicy

Na czas zamknięcia szkoły i biblioteki proponuję Wam spotkanie z książką online.

Na naszej stronie będę systematycznie zamieszczała informacje, gdzie możecie znaleźć darmowe książki, szczególnie lektury. Znajdziecie tu również linki do portali i stron internetowych bardzo pomocnych w zdalnej nauce.

Mam nadzieję, że zebrane w jednym miejscu informacje pomogą Wam lepiej zorganizować czas przeznaczony na zdalną naukę oraz czas wolny.

Serdecznie pozdrawiam

Bożena Kusiuk

DLA UCZNIA

  1. https://wolnelektury.pl Całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki.
  2. https://lektury.gov.pl Tutaj znajdziecie wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki.
  3. https://www.terazmatura.pl/strefa-ucznia/jezyk-polski Strefa ucznia jest dostępna dla każdego po zarejestrowaniu się. Zakładka Materiały maturalne „Matura od A do Z” umożliwią uczniowi samodzielne przygotowywanie się do egzaminu. Znajdują się tam m.in. szczegółowe omówienie wybranych lektur, przegląd ważnych motywów obecnych w różnych tekstach kultury (w literaturze, filmie, malarstwie, muzyce), zadania maturalne CKE z poprzednich matur, całe arkusze maturalne, wskazówki, jak rozwiązywać arkusze, materiały CKE do pobrania, rady, jak się uczyć do matury i wiele innych.
  4. https://www.youtube.com/user/akademialektur/ Kanał w serwisie YouTube zawierający omówienia lektur szkolnych, które pozwolą przypomnieć uczniom najistotniejsze wątki, postaci i zagadnienia.
  5. https://www.youtube.com/channel/UC7FmltMi6BQx8-yIchwoH2w/videos Kanał w serwisie YouTube zawierający streszczenia i opracowania lektur omawianych na wszystkich etapach edukacyjnych.
  6. https://www.youtube.com/channel/UC8ljgKBYF70rMv40MgJo0Dw/videos Kanał w serwisie YouTube zawierający wartościowe materiały edukacyjne z zakresu fizyki, geografii, chemii, biologii

 DLA NAUCZYCIELA

  1. https://ninateka.pl/  Tu znajdziesz wiele materiałów audiowizualnych: spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie lekcji. Nauczyciele i uczniowie mogą założyć konto EDU i bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym dostępnych w NINATECE EDU. Nauczyciele dodatkowo zyskują również dostęp do scenariuszy lekcji, które ułatwią prowadzenie lekcji.
  2. https://www.terazmatura.pl/ Strefa nauczyciela dostępna po zarejestrowaniu się. Umożliwia zdalne zlecanie uczniom zadań za pomocą Generatora testów. Pozwala także założyć klasę, przygotować dla niej zestaw zadań i wysłać bezpośrednio do swoich uczniów.
  3. https://www.tvp.pl/43654965/kultura TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”. W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.
  4. https://przystanekhistoria.pl/ na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz audycje radiowe.