AktualnościBibliotekaBibliotekaUncategorized

Akcja społeczno-edukacyjna “Żonkile” w ZSCKR w Jabłoniu

19 kwietnia 2024 r. po raz czwarty w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Zamoyskiego  w Jabłoniu odbyła się akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”. Wydarzenie to miało szczególne znaczenie, ponieważ obchodziliśmy 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Akcja społeczno-edukacyjna “Żonkile” jest pięknym wyrazem pamięci, szacunku i nadziei. To inicjatywa, która ma na celu upamiętnienie bohaterów i bohaterek powstania w getcie warszawskim.

Młodzież wzięła aktywny udział w zaplanowanych wydarzeniach. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych poświęconych historii powstania w getcie warszawskim. Dowiedzieli się o bohaterstwie i tragicznych wydarzeniach tamtych czasów. W ramach akcji „Żonkile” odbyły się projekcje filmów: „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego, „Zdążyć przed Panem Bogiem”. W ramach akcji przygotowano wystawę, na której prezentowano fotografie, dokumenty i relacje związane z powstaniem w getcie. To ważne wydarzenie miało na celu edukację i upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń.

Ogromnym zaangażowaniem w przeprowadzenie akcji wykazali się nasi wolontariusze , którzy rozdawali papierowe żonkile- Hanna Supryn, Magdalena Korniecka, Maja Jańczuk, Katarzyna Iwaszko, Anna Chołodzińska, Sylwester Świć, Krystian Turowski, Maksymilian Chmielewski. 

Żonkile nawiązują do gestu Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał on te kwiaty od anonimowej osoby. To symboliczne działanie przypomina nam o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo i przetrwanie. To gest uznania dla ich bohaterstwa i determinacji.

Żonkile symbolizują również nadzieję. Ich jasnożółte płatki przypominają, że nawet w najtrudniejszych chwilach można zachować wiarę w lepszą przyszłość.

Akcja “Żonkile” była inicjatywą, w którą zaangażowali się uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy szkoły. To wspólne działanie miało na celu kultywowanie pamięci o historii i budowanie więzi społeczności szkolnej.

Głównym organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich, POLIN, które z wielkim zaangażowaniem wspiera szkoły biorące udział w akcji, udostępniając wiele materiałów upamiętniających powstanie w getcie warszawskim oraz przeprowadzając szkolenia dla nauczycieli. Szkolnym koordynatorem akcji była biblioteka szkolna. 

Akcja “Żonkile” była ważnym wydarzeniem, które przypomniało nam o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i zainspirowało do refleksji nad wartościami, jakimi powinniśmy kierować się w życiu. Niech ta rocznica będzie przypomnieniem o naszej odpowiedzialności za przyszłość i potrzebie pielęgnowania pamięci o historii. #ŁączyNasPamięć