Uncategorized

Zajęcia praktyczne – prowadzenie produkcji rolniczej (prod.roślinna) 3CB

Dzień dobry

  1. 05. 2020 r.

T: Obliczanie dawek nawozów – zadanie egzaminacyjne.

Celem zajęć jest dobrać rodzaj nawozów, wysokość dawek oraz terminy stosowania w zależności od warunków glebowych i sposobu użytkowania.

W ramach przypomnienia i uzupełnienia wiedzy zajmiemy się liczeniem nawozów. Przesyłam materiały dotyczące tematu dzisiejszych zajęć praktycznych.

  1. Nawozy

Aby przypomnieć wiadomości o rodzaju, dawkach oraz terminie stosowania nawozów mineralnych i wykonaniu wysiewu nawozów mineralnych zachęcam do zapoznania się z prezentacją.

Okreslenie rodzaju, dawki oraz terminu stosowania nawozów

 

  1. Przeliczanie czystego składnika pokarmowego na dawkę nawozu

Przypominam

Zawartość czystego składnika pokarmowego w nawozach mineralnych podawana jest w procentach i jest różna dla każdego nawozu. Również dawki nawozów mineralnych pod poszczególne gatunki roślin uprawnych są podawane zawsze w kilogramach czystego składnika na 1 ha. Należy więc wiedzieć ile powinno zastosować się nawozu na ha, aby ilość czystego składnika była zgodna z zaleceniami agrotechnicznymi.

Np. saletra amonowa jest 34%, tzn. że 100 kg tego nawozu zawiera 34 kg azotu (N), superfosfat potrójny granulowany jest 46%, tzn.  że 100 kg tego nawozu zawiera 46 kg fosforu (P2O5), a sól potasowa 50% zawiera w 100 kg nawozu 50 kg potasu (K2O).

Rolnik dysponuje nawozami mineralnymi o różnej zawartości czystego składnika, toteż musi sam przeliczyć, ile kilogramów danego nawozu powinien wysiać pod określoną roślinę.

Otwórz załącznik i spróbuj rozwiązać zadania.

Załącznik 1-zadania nawozowe

 

Rozwiązanie zadań należy przesłać na mój adres e-mailowy martagierej@wp.pl

do dnia 15.05. 2020 r. W razie pytań proszę o kontakt.

Pozdrawiam

Marta Marecka-Gierej