Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. III FT

01.04.2020

 

Temat: Wypadki i urazy w czasie zajęć ruchowych. Udzielanie pierwszej pomocy.

 

Na dzisiejszych zajęciach zajmiemy się tematem odgrywającym istotną rolę w czasie aktywności ruchowej, a mianowicie kontuzjami i sposobami doraźnego postępowania z nimi.

Jak wiadomo, ryzyko urazu lub wypadku wzrasta w proporcjonalnie do trudności danej aktywności ruchowej. Tym bardziej łatwo o kontuzję w czasie tak specyficznych zajęć wychowania fizycznego – zajęć ruchowych – gdzie dłużą część czasu przebywacie w ruchu. Przyczyn powstawania urazów i wypadków w czasie zajęć ruchowych mamy mnóstwo, chociażby związanych z organizacją toku zajęć, dyscypliną grupy czy stanem technicznym sprzętu.

Każdego roku w czasie zajęć ruchowych zdarza się wiele nieszczęśliwych wypadków. Przeważnie są to drobne urazy ciała, bywają jednak wypadki poważne, także śmiertelne. Do najczęściej spotykanych urazów należą stłuczenia, otarcia, rany, skręcenia czy zwichnięcia stawów. Rzadsze są natomiast złamania. Częstość występowania urazów i ich rodzaj zależy w dużej mierze od specyfiki aktywności sportowej, w których czołowe miejsce zajmują zespołowe gry sportowe, zapewniając najwyższy odsetek urazów.

 

Rozwinięcie tematu znajduje się w poniższym załączniku:

01.04.2020 III FTplik do pobrania

 

W razie pytań, proszę pisać do mnie przez e-dziennik

Pozdrawiam

Artur Paterek