Uncategorized

Wychowanie fizyczne 4 BT i 4 RTM dziewczęta 21.04.2020 r.

Dzień dobry

temat lekcji: Doskonalenie skoku w dal techniką piersiową.

Skok w dal to konkurencja lekkoatletyczna. Zawodnicy wykonują rozbieg, odbicie z jednej nogi i lądowanie w piaskownicy. Skoczek odbija się z belki, zaś na jej krawędzi znajduje się tzw. plastelina.

Jest to taka listwa, która jest naprawdę ważna. To ona pokazuje, czy skok jest poprawny, czy też spalony. O tym decyduje pozostawiony ślad na plastelinie. Jeśli skoczek dotknie butem plasteliny, skok jest unieważniony.

Pomiar skoku wykonywany jest od linii między plasteliną a belką, aż do ostatniego śladu na piasku. Wynik skoku mierzony jest pod kątem prostym.

Wygrywa oczywiście najdłuższy skok.

Technika skoku

Skok w dal składa się z:

  • Rozbiegu
  • Odbicia
  • Lotu
  • Lądowania

.

20030206190111

.

Rozbieg

Rozbieg jest pierwszą czynnością, jaką wykonuje skoczek. Prędkość jaką rozwija powinna płynnie narastać. Długość rozbiegu zawsze dobierana jest indywidualnie.

Jednak powinien być na tyle długi, by skoczek osiągał przed momentem odbicia maksymalną prędkość biegu. Tą maksymalną prędkość powinien uzyskać po przebyciu połowy długości rozbiegu.

.

Technika biegu na pewno różni się od zwykłego biegania na bieżni. Zawodnik wyżej unosi kolana podczas biegu, tułów utrzymywany jest bardziej w pionie, zaś biodra są uniesione również wyżej.

.

Przedostatni krok jest nieco wydłużony, natomiast ostatni – skrócony. Noga, którą skoczek stawia w miejscu odbicia jest umieszczona na całej stopie. Trzeba podkreślić, że jest niemal prosta w stawie kolanowym. Jeśli chodzi o tułów, to jest on lekko odchylony do tyłu.

Odbicie

Odbicie to druga z faz skok w dal. Rozpoczyna ją dość energiczny wyprost nogi odbijającej w stawach: biodrowym, kolanowym i skokowym. Noga wymachowa jest ugięta w kolanie.

Zawodnik tak wykonuje wymach w górę, by udo było w położeniu poziomym. Ramię „wychodzi” bokiem w górę, zgodnie z nogą wymachową. Tułów jest trochę pochylony.

20030206192907

.

Lot

Lot to już trzecia faza. Trwa niezbyt długo, podobnie jak odbicie. Dwie pierwsze fazy mają ogromny wpływ na lot i z kolei potem długość całego skoku. Poza tym wpływają na to również prędkość rozbiegu, siła odbicia oraz kąt odbicia.

.

Czynności, które są wykonywane podczas lotu zwane są ruchami kompensacyjnym

Mamy trzy techniki fazy kotu, są to:

  • Technika naturalna (kuczna)
  • Technika piersiowa
  • Technika biegowa – po odbiciu skoczek wykonuje w fazie lotu 2,5-3,5 kroku biegowego. Ramiona wykonują naprzemianstronne obszerne krążenia do przodu. Po zakończeniu odbicia opuszcza wymachową nogę w dół i przenosi ją daleko w tył, w tym samym czasie nogę odbijającą przenosi w przód. Potem dołącza nogę wymachową do nogi odbijającej.

.

Lądowanie

W lądowaniu ważne jest jego rozpoczęcie, które rozpoczyna się kontaktem stóp z podłożem i zawodnik mocno ugina nogi w kolanach. Poza tym są różne sposoby lądowania.

.

Sposoby lądowania:

  • Pełny przysiad i powstanie do przodu
  • Wślizg w piasek – w ślad zrobiony przez piasek
  • Lądowanie ze skrętem w bok w przód

Przesyłam wam filmik z ćwiczeniami nauczania skoku w dal

Lądowanie

W lądowaniu ważne jest jego rozpoczęcie, które rozpoczyna się kontaktem stóp z podłożem i zawodnik mocno ugina nogi w kolanach. Poza tym są różne sposoby lądowania.

.

Sposoby lądowania:

  • Pełny przysiad i powstanie do przodu
  • Wślizg w piasek – w ślad zrobiony przez piasek
  • Lądowanie ze skrętem w bok w przód

Wysyłam wam filmik z ćwiczeniami nauki skoku w dal.

https://www.youtube.com/watch?v=pbP9J8rr1dA

Rafał Stańko