Akcje samorząduAktualnościBibliotekaWolontariat

Relacja ze szkolnych obchodów 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim #AkcjaŻonkile

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji społeczno- edukacyjnej Żonkile. 79 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, symbolizuje pamięć o tych wydarzeniach.  W tym roku głównym tematem obchodów jest #MIŁOŚĆ.

20 kwietnia 2022 r. papierowe żonkile były rozdawane przez uczennice z SU od wczesnych godzin rannych, na parterze, w holu głównym szkoły, przy tablicy upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim. W tym dniu uczniowie mogli obejrzeć wyjątkową premierę filmu „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

Głównym organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które z wielkim zaangażowaniem wspiera szkoły biorące udział w akcji, udostępniając wiele materiałów upamiętniających powstanie w getcie warszawskim.

W przygotowanie i przeprowadzenie akcji zaangażowało się w tym roku wielu uczniów i nauczycieli. W tygodniu poprzedzającym akcję uczniowie wraz z nauczycielami przygotowywali papierowe żonkile, które są symbolem akcji. Ogółem udało się wykonać około 400 sztuk papierowych żonkili, za co szczególne podziękowania należą się nauczycielom: Marcie Lewczuk, Marcie Mareckiej- Gierej, Małgorzacie Semeniuk, Annie Świderskiej, Annie Lisieckiej, Magdalenie Łukasiuk- Marciniuk, Monice Wizor, Dorocie Gajowy i dużej grupie uczniów. Ogromnym zaangażowaniem w przeprowadzenie akcji wykazali się również nasi wolontariusze z Samorzadu Uczniowskiego: Karolina Nieścioruk, Magdalena Trubaj, Patrycja Deneka, Hania Supryn, Magda Greś i Sebastian Różnowicz. Szkolnym koordynatorem akcji była Bożena Kusiuk.

Swoją postawą społeczność ZSCKR w Jabłoniu udowodniła, że Łączy Nas Pamięć.

Wyrazy głębokiego uznania, za zaangażowanie w organizację obchodów 79.rocznicy powstania w getcie warszawskim otrzymaliśmy również od Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia prezentacji z obchodów rocznicy w naszej szkole.

Podziękowania od Dyrektora Muzeum Żydów Polskich POLIN