Aktualności

Projekt „Stop uzależnieniom”

W ramach projektu „Stop uzależnieniom”, realizowanego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu, chcielibyśmy przypomnieć kilka faktów dotyczących szkodliwości alkoholu.
Naukowcy nie mają wątpliwości, że straty spowodowane przez picie jakiejkolwiek dawki alkoholu wielokrotnie przewyższają wszelkie korzyści, jakie moglibyśmy odnieść, nawet przyjmując umiarkowane dawki wysokoprocentowych napojów. Okazuje się, że szczególnie niebezpieczne i wyniszczające jest długotrwałe nadużywanie alkoholu lub picie nałogowe. Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji.

Alkohol działa szkodliwie na niemal wszystkie tkanki i narządy naszego organizmu. Jest toksyczny i ma silny, negatywny wpływ na układ nerwowy, pokarmowy, oddechowy, moczowy, hormonalny, a także na układ krążenia.

Alkohol osłabia system odpornościowy organizmu i zwiększa ryzyko występowania wielu odmian raka. Zakłóca wchłanianie niezbędnych składników odżywczych, wywołując niedobory witamin i potrzebnych pierwiastków. Może wywoływać znaczące zaburzenia w funkcjonowaniu psychicznym człowieka tj.: bezsenność, depresję, niepokój, próby samobójcze, zmiany osobowości, amnezję, delirium tremens, psychozę alkoholową, halucynozę alkoholową, otępienie.

Uzależnienie od alkoholu możemy rozpoznać po silnym pragnieniu sięgania po alkohol, utracie kontroli nad zachowaniami związanymi z piciem, zmienionej (najczęściej zwiększonej) tolerancji alkoholu oraz nieprzyjemnych objawach związanych z odstawieniem alkoholu. Osoby uzależnione często nie są w stanie samodzielnie zrezygnować z picia mimo oczywistych dowodów na szkodliwość alkoholu, dlatego wymagają specjalistycznej pomocy.
Mamy nadzieję, że świadomość zagrożeń związanych z nadużywaniem alkoholu zaowocuje wyborem życia w trzeźwości.

Anna Gronowska