Uncategorized

Produkcja zwierzęca klasa 2 CB 8.05.2020r.

Temat: Jakość surowca rzeźnego.

Celem dzisiejszej lekcji jest poznanie czynników mających wpływ na jakość mięsa wieprzowego.

Wprowadzenie

Przemysł mięsny obejmuje firmy przetwarzające surowce mięsne, tj. ubój zwierząt rzeźnych, obróbkę ubocznych produktów uboju, rozbiór tusz na elementy i wykrawanie mięsa drobnego oraz produkcję przetworów mięsnych, podrobów i konserw mięsnych, tłuszczów, wyrobów garmażeryjnych, gotowych dań mięsnych, łącznie z porcjowaniem, plasterkowaniem i paczkowaniem. Jest to największa branża przemysłu spożywczego.

Oferta rynkowa tej branży obejmuje:

 • produkty do przygotowania posiłków w gospodarstwach domowych i zakładach żywienia zbiorowego (mięso, słonina, przetwory)
 • mięso przerobowe do przetwórstwa w innych zakładach,
 • produkty uboczne, wykorzystywanie poza sektorem spożywczym (skóry, kości na mączki i żelatynę, tłuszcze techniczne, rogowizna, szczecina, surowce farmaceutyczne itd.).Zapoznaj się z treścią, która znajduje się w prezentacji i przepisz do zeszytu poniższe punkty jako notatkę z dzisiejszej lekcji.1.Czynniki wpływające na jakość surowca rzeźnegoa)

  a) genetyczne (wymień czynniki z prezentacji)
  b) środowiskowe

  2.Odpowiedz na pytania zamieszczone w prezentacji.

  PREZENTACJA: jakość surowca rzeźnego

  Jako potwierdzenie aktywności poproszę o przesłanie zdjęć notatek i zadań na pocztę: a.swiderska.zsckr@gmail.com

  Pozdrawiam. Anna Świderska