Uncategorized

Podstawy energetyki klasa I FTR i F4R OZE

27.03.2020

Temat:Stabilizatory impulsowe i parametryczne . 2h

Czy wiesz że ?

Prawie wszystkie układy czy urządzenia elektroniczne wymagają zasilacza, w którym jest przynajmniej jedno źródło napięcia stałego o bardzo dobrych parametrach, co zwykle oznacza, że napięcie takiego źródła nie zmienia się ani pod wpływem zmian napięcia w sieci (220V), ani pod wpływem zmian obciążenia. Oczywiście pewne zmiany zawsze będą (nazywa się je tętnieniami) ale dąży się do tego aby były jak najmniejsze. Cel taki uzyskuje się przez stosowanie stabilizacji napięcia układami, które nazywają się stabilizatorami.

Definicje:

Stabilizator – układ elektroniczny, którego zadaniem jest utrzymywanie na wyjściu stałego napięcia (stabilizator napięcia) lub prądu (stabilizator prądu) niezależnie od obciążenia układu i wahań napięcia zasilającego

Stabilizatory napięcia są to układy scalone zasilające odbiornik stabilizowanym napięciem stałym niezależnym od zmian napięcia wejściowego, temperatury, pobieranego prądu i stałym w czasie. Do podstawowych parametrów stabilizatorów zaliczamy: napięcie wyjściowe, zakres zmian napięcia wejściowego, współczynnik stabilizacji, rezystancję wyjściową. Stabilizatory napięcia mogą być stałe lub regulowane (dostrajane).

 

Znalezione obrazy dla zapytania: Zasilacz impulsowy Opis działania

LM2575N-5 - Impulsowy regulator napięcia DC-DC 5V 1A DIP16

Stabilizator parametryczny

 

Stabilizatory parametryczne wykorzystują nieliniowe charakterystyki napięciowo-prądowe elementów użytych do ich budowy. Najczęściej wykorzystywanym elementem do budowy takiego typu stabilizatora jest dioda Zenera.

Bardzo proszę o zapoznanie się z materiałem i wykonanie notatki w zeszycie. Dla chętnych do wykonania praca domowa . W jakich urządzeniach spotykamy stabilizatory- 3 przykłady

 

 

RSo.