Aktualności

Plon niesiemy, plon… DOŻYNKI POWIATOWE – MILANÓW

Dożynki to forma podziękowania za tegoroczne zbiory, ukończenie żniw i prac polowych, a jednocześnie prośba o pomyślność w następnym roku. Dożynki mają długą tradycję na ziemiach polskich. Wieniec dożynkowy nazywany był „plonem” i uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj.

O rolnikach tak bardzo pięknie powiedział Papież Jan Paweł II „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”

Dożynki to urządzane po zebraniu plonu zbóż wielkie święto rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu.

Święto plonów zawsze miało istotne znaczenie dla każdego gospodarza. Nawet jeżeli gospodarstwo było bardzo małe, całe zboże sprzątano z pola w ciągu jednego dnia. Gospodarz kończąc żniwa wyplatał wianek z kłosów, wkładał go na kosę i tak wracał do domu.

W dniu 25 sierpnia br. w Milanowie odbyły się dożynki powiatowe, w których uczestniczyła reprezentacja naszej szkoły wraz z wieńcem dożynkowym. Atmosfera była fantastyczna, przybyły tłumy, dopisała piękna, słoneczna pogoda. Był barwny korowód. Wszystkie sołectwa przygotowały przepiękne wieńce dożynkowe.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zajęliśmy zaszczytne trzecie miejsce i tym samym zakwalifikowaliśmy się na dożynki wojewódzkie, które odbędą się w Radawcu.

Wieńce są jednym z najważniejszych elementów dożynkowego obrzędu. Z badań etnograficznych wynika, że zwyczaj ten sięga jeszcze czasów pogańskich. Prace nad perfekcyjnym wieńcem mogą trwać setki godzin. Misterne wykonanie, solidne podstawy, zróżnicowane ziarna i kłosy wykorzystane do przygotowania wieńców i oczywiście ogromna pomysłowość wykonania to wszystko mogliśmy podziwiać w Milanowie.

Serdecznie dziękujemy wspaniałej młodzieży za zaangażowanie oraz właścicielom firmy ,,Amikus” za umożliwienie przewozu wieńca.