PSYCHOLOG SZKOLNY

Planowanie własnej nauki

Według ekspertów mądre zagospodarowywanie czasu działaniami, może przybliżyć Cię do realizacji Twoich celów. Dlatego warto określić swoje cele edukacyjne w sposób konkretny i szczegółowy. Potem trzeba zaplanować kolejne kroki realizacji celu (określając konkretne daty oraz potrzebny czas i materiały). Dobrze zaplanowany terminarz to już dużo, ale niezbędna jest jeszcze wytrwałość, konsekwencja i sumienność przy realizacji planu nauki.

Każdego dnia możesz zadać sobie pytanie: Co dziś mogę zrobić by zbliżyć się do mojego celu?

Zachęcam do planowania całego tygodnia z wykorzystaniem kalendarza lub wybranej aplikacji.

Pamiętaj, że harmonogram dnia powinien uwzględniać:

  • czas na naukę;
  • czas dla siebie;
  • czas na odpoczynek;
  • czas dla rodziny;
  • czas na pracę;
  • czas na życie uczuciowe;
  • czas na sprawy finansowe;
  • czas na aktywność fizyczną;
  • czas na aktywność społeczną;
  • czas na inne ważne dla Ciebie aktywności.

Czasami sytuacja zmusza nas do zmiany planu, mimo to warto posługiwać się planem, który wyznacza nam kierunek, przypomina o ważnych sprawach, porządkuje naszą rzeczywistość i dodaje nam energii, gdy zdarzy nam się wątpić w sukces.

Steve Jobs powiedział: „Cały świat usuwa się z drogi człowiekowi, który wie, dokąd zmierza”.

Życzę Ci pewności we wskazywaniu tego co chcesz osiągnąć, w jakim kierunku rozwinąć oraz … sukcesu.

Anna Gronowska