Uncategorized

Obróbka materiałów- zajęcia praktyczne 1B4 gr.1 data: 06.04.2020

Szanowna Młodzieży

Temat: Tolerancja- przeliczanie odchyłek wymiaru, Pasowanie- odchyłki graniczne, Pasowanie- luz graniczny.

Przyszedł czas na meritum nauki o tolerancji wymiaru, czyli musimy nauczyć się odczytywać graniczne wymiary z tablic tolerancji. Przesyłam Wam tablice tolerancji dla wałków i dla otworów. Spróbujcie, na podstawie poprzednio przesłanych informacji odczytać z tych tablic graniczne wymiary (czyli najmniejszy i największy dopuszczalny wymiar) dla wałka lub otworu o danej średnicy i danej klasy tolerancji np. wałek o średnicy 15mm i klasie j6 ma wymiary graniczne: od 14,997mm do 15,008mm.

W tabeli, w drugiej kolumnie od lewej strony macie podane zakresy średnicy wałka w milimetrach (lub otworu). Pamiętajcie że wszystkie pozostałe liczby w tabeli to mikrometry!!! Przypomnijcie sobie z matematyki jak przelicza się te jednostki.

tabela tolerancji

Dla osób zainteresowanych tematem i tych które mają problem ze zrozumieniem idei tolerowania polecam poniższy film, który nawiązuje również do sposobu odczytywania zawartości tabeli ze str.4 z pliku przesłanego na poprzednich zajęciach.

Poćwiczcie odczytywanie wymiarów granicznych z przesłanych dzisiaj tabel.

W razie pytań jestem dostępny na messenger, możecie pisać i pytać w dowolnym dla Was czasie (poza nocą) .

Pozdrawiam, dużo zdrowia życzę.

Tomasz Wiśniewski