Uncategorized

Obróbka materiałów- zajęcia praktyczne 1BT gr.2 data: 02.04.2020

Szanowna Młodzieży

Temat: Tolerancja- przeliczanie odchyłek wymiaru, Pasowanie- odchyłki graniczne, Pasowanie- luz graniczny

Przyszedł czas na meritum nauki o tolerancji wymiaru, czyli musimy nauczyć się odczytywać graniczne wymiary z tablic tolerancji. Przesyłam Wam tablice tolerancji dla wałków i dla otworów. Spróbujcie, na podstawie poprzednio przesłanych informacji odczytać z tych tablic graniczne wymiary (czyli najmniejszy i największy dopuszczalny wymiar) dla wałka lub otworu o danej średnicy i danej klasy tolerancji np. wałek o średnicy 15mm i klasie j6 ma wymiary graniczne: od 14,997mm do 15,008mm.

W tabeli, w drugiej kolumnie od lewej strony macie podane zakresy średnicy wałka w milimetrach (lub otworu). Pamiętajcie że wszystkie pozostałe liczby w tabeli to mikrometry!!!

Poćwiczcie, w razie pytań jestem na facebook.

Pozdrawiam

Tomasz Wiśniewski

tabela tolerancji