AktualnościPraktykiTechnik Rolnik i Szkoła BranżowaUncategorized

,,Koń więcej kosztuje, jak waży”

    Uczniowie klas: 3 CB, 4FTM i 2 CB odwiedzili stadninę koni w Janowie Podlaskim. Stadnina w Janowie Podlaskim wiąże się z bezcennym stadem koni arabskich czystej krwi i czołówką europejską stada angloarabskiego. Jest najstarszą państwową stadniną koni arabskich, powstała w 1817 roku.
Dzięki ciekawym opowieściom Pani przewodnik Katarzyny Rogulskiej, uczniowie mieli okazję poznać niesamowitą historię powstania stadniny, przespacerować się wzdłuż Padoku, zobaczyć halę Ujeżdżeniową w której odbywają się aukcje, zwiedzić Stajnię Czołową i Zegarową, cmentarz dla koni
i pamiątkowe głazy na których widnieją imiona koni zasłużonych dla stadniny, których historie zapisały się w sercach pracowników stadniny. Izba pamięci to skarbnica pamiątek, nagród i cennych eksponatów, które zrobiły na nas oszałamiające wrażenie.

    Pani Katarzyna podkreśliła wyjątkowe osiągnięcia i rekordy, które padły w Janowie. Pod koniec lat 50 dyrektorem stadniny został Andrzej Krzyształowicz i to dzięki jego zaangażowaniu Janów odzyskał swoje znaczenie na arenie międzynarodowej. W 1969r. zorganizował on pierwszą z wielu aukcji koni arabskich, które odbywają się co roku do dziś, a konie z janowskiej hodowli kilkukrotnie osiągały ceny przekraczające milion złotych: ogier EL Paso został sprzedany w za milion dolarów, klacz Penicylina osiągnęła cenę 1,5 mln. dolarów, a klacz Pepitę sprzedano za 1,4 mln euro – rekord stadniny.

    Zgodnie ze zleceniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polski Klub Wyścigów Konnych po raz kolejny będzie organizował aukcje Pride of Poland i Summer Sale, które w roku 2024 odbędą się w dniach
11-12 sierpnia. Wszystkich miłośników, pasjonatów koni zachęcamy do odwiedzenia stadniny. Janowskie konie, są jak dzieła sztuki – wyjątkowe.

„Żadna godzina życia nie została zmarnowana, gdy się ją spędziło w siodle” W.Churchill

Anna Świderska