Uncategorized

język rosyjski II BT

21.05.2020

Temat: Symbole Rosji.

Dziś będzie mówić głównie o tzw. „nieoficjalnych ” symbolach Rosji – takich, z jakimi kojarzona jest Rosja w odczuciu jej mieszkańców oraz obcokrajowców. Na początku przypomnimy sobie również krótko symbole narodowe – flagę, godło i hymn. Postarajcie się przygotować własną notatkę.

 Rosja – godło, flaga i hymn.

Obejrzyjcie proszę krótki filmik:

Flaga Rosji (флаг России) – jeden z symboli państwowych Federacji Rosyjskiej, w użyciu de facto od 1668 roku jako flaga carska i nieco później rosyjski sztandar narodowy.

Jako oficjalna flaga państwowa była używana w kilku wariantach w latach 1883–1917. Ponownie została oficjalnie wprowadzona jako flaga Rosyjskiej FSRR w 1991 roku i po niewielkich zmianach w proporcjach oraz odcieniach kolorów z 1993 roku jest używana do dziś.

Według legendy, flaga została wprowadzona podczas podróży cara Piotra Wielkiego do Holandii w 1699, gdzie car uczył się budowy okrętów. Rzekomo dla swej floty Piotr wziął za przykład właśnie flagę Holandii. Faktycznie biało-granatowo-czerwona flaga była wprowadzona przez cara Piotra Wielkiego w 1693 dla marynarki, ale od 1705była używana jako flaga floty handlowej. W okresie ZSRR zerwano z historyczną flagą i wprowadzono nowy symbol, odwołujący się do ideologii komunistycznej i rewolucyjnej (flaga Rosyjskiej FSRR).

Tradycyjna trójkolorowa flaga przywrócona została 22 sierpnia1991.

Obecnie najczęściej używa się następującego wyjaśnienia symboliki barw flagi Rosji:

Biały kolor oznacza świat, czystość, niewinność, doskonałość;

Granatowy jest kolorem wiary i wierności, stałości;

Czerwony kolor symbolizuje energię, siłę, krew przelaną za Ojczyznę.

Istnieje jeszcze jedno dopuszczalne traktowanie znaczeń kolorów flagi (tzw. wyjaśnienie “państwowe”), według niego barwy oznaczają jedność trzech braterskich wschodniosłowiańskich narodów: biały jest więc kolorem Białorusi, granatowy – Małorusi (Ukrainy), czerwony zaś Wielkorusi (Rosji).

Więcej informacji w języku polskim znajdziecie na stronie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Rosji

Polecam również obejrzenie krótkiego filmiku na rosyjskich stronach:

„ЧТО ОЗНАЧАЮТ ЦВЕТА ФЛАГА РОССИИ? ИСТОРИЯ ФЛАГА РОССИИ”

Herb Rosji (герб России) – herb Federacji Rosyjskiej to tradycyjny herb Rosji, przywrócony w 1993, przedstawiający dwugłowego złotego orła z czasów Cesarstwa Wschodniorzymskiego – godło dynastii Paleologów z Pogonią Ruską na piersi; całość umieszczona na czerwonej tarczy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Rosji

Polecam również obejrzenie krótkiego filmiku na rosyjskich stronach:

„История герба России”

Hymn państwowy Federacji Rosyjskiej (ros. Государственный гимн Российской Федерации, Gosudarstwiennyj gimn Rossijskoj Fiedieracyi) – hymn przyjęty pod koniec 2000 z inicjatywy prezydenta Władimira Putina, zastępując wprowadzoną w 1991 Pieśń Patriotyczną. Jest adaptacją hymnu państwowego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich z 1944.

Muzykę do niego stworzył Aleksandr Aleksandrow, zaś weryfikacją tekstu zajął się Siergiej Michałkow, współautor słów do wersji pieśni z 1943 i 1977. Usunięte zostały wszelkie wzmianki o ideach Włodzimierza Lenina i „niezłomnym związku” kraju Rad. Zamiast tego uwaga skupiona jest na kraju, jego rozległym terytorium i licznych zasobach naturalnych, które powierzone mają być przyszłym pokoleniom.

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hymn_Pa%C5%84stwowy_Federacji_Rosyjskiej

Posłuchajcie krótkiej historii  hymnu:

„История гимна России”

Wysłuchajcie Hymnu Rosji

https://www.youtube.com/watch?v=XxbSfvITkCI

Przejdźmy teraz do tych „nieoficjalnych” symboli Rosji.

Неофициальные символы России Кроме государственных, существуют ещё так называемые неофициальные символы – то, с чем ассоциируется Россия в сознании ее граждан и иностранцев:
• люди, прославившие нашу страну;
• знаменитые места;
• великие достижения;
• природные памятники: высокие горы, полноводные реки, огромные озера; • предметы обихода;
• игрушки, музыкальные инструменты, одежда;
• растения и животные.

Берёза

Берёз в России много. Они стали частью жизни русского человека: летом укрывали от солнца, а зимой давали огонь, чтобы согреть крестьянские избы.

Красная площадь

Красная площадь – сердце государства и центр Москвы – одного из самых больших городов России. Здесь проходят многие важные события: Парад Победы, концерты по случаю знаменательных дат.

Матрёшка

Это самая знаменитая деревянная кукла-трансформер России. Название, очевидно, происходит от русского имени Матрона, и корень этого слова «матерь» не случаен. Иностранцы ее ласково называют „Babushka doll” с ударением на U. Матрешка символизирует материнство, плодородие, женственность. Появилась она в XIX веке.

Русская тройка

Так называют старинную конную упряжку, состоящую из трёх лошадей. Для жителей страны дорога всегда имела особое значение: бескрайние просторы, долгие путешествия в зимнюю пору… Всё это неизменно связано с лошадьми – верными спутниками странствующих. Способ движения в тройках позволял преодолевать большие расстояния на достаточно серьёзной скорости, порядка 50 км в час. Такие упряжки появились 200 лет назад, а с 1840 года стали устраивать соревнования троек.

Балалайка

Этот излюбленный музыкальный инструмент русского народа выполнен в виде треугольника с грифом и имеет 3 струны. Существует более 200 лет.

Самовар

Он вошёл в обиход русского народа в XIX веке после широкого распространения чая. Символ гостеприимного дома и семейного уюта стал героем пословиц, поговорок и песен. Его родиной считается Урал. В Заречье в 1778 году братья Лисицины изготовили первый самовар, а затем ими была организована фабрика по их производству.

Лапти

Говоря о символах России, нельзя не упомянуть и предметы национальной одежды. Лапти – обычный вариант обуви крестьян. Они изготовлялись из древесного лыка или берёсты. Крестьяне были бедны и такая дешёвая, но очень недолговечная обувь стала символом нищеты и безграмотности народа.

Валенки – зимний вариант тёплой и удобной войлочной обуви, символ смекалки русского народа.

Ушанка – тёплая шапка. Считается, что в русском обиходе она появилась благодаря монголам, которые защищались от холодных ветров шапками из овчины. Назывались они малахаями.

Русское народное творчество: хохлома, палех, гжель. Родиной хохломы считают Нижний Новгород, она представляет собой особый способ росписи деревянной мебели и посуды.

Гжель – промысел по производству керамики и её росписи в бело-голубых тонах, возникла в районе «Гжельский куст», недалеко от Москвы. Палехская миниатюра родом из Владимирской области, представляет собой роспись шкатулок, кубышек, панно, игольниц, пепельниц и других небольших предметов.

Na podsumowanie dzisiejszej lekcji polecam obejrzenie przygotowanej do tematu prezentacji.

PREZENTACJA Rosja – flaga, godło, hymn

Dla chętnych przydatne strony:

“Rosja”

https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=KJYvcDNxCu4&feature=emb_title

„Największą na świecie rosyjską flagę pokazano na Krymie”

https://www.youtube.com/watch?v=ykiagx2Icy4

Гимн https://www.youtube.com/watch?v=UAbVgab8ct8

Symbole Rosji

http://rosja.lovetotravel.pl/symbole_rosji

 

Życzę przyjemnej pracy. Czekam na rozwiązania poprzednich kart pracy i ćwiczeń. Piszcie na dzienniku lub na adres radkowska.zsckrjablon@gmail.com

Na poprawę ocen możecie wykonać dodatkowe prace z tematów bieżących: prezentacje multimedialne, plakaty, krzyżówki, gry językowe na https://learningapps.org/

Pozdrawiam serdecznie

Urszula Rądkowska