4RTM (Tech)Zdalne Lekcje

Historia i społeczeństwo 4 RTM

08.04.2020r. TEMAT: Kres imperiów kolonialnych.

Celem lekcji będzie omówienie przebiegu dekolonizacji w Afryce i Azji oraz skutków tego procesu dla byłych krajów kolonialnych i ich metropolii.

ZAGADNIENIA  DO TEMATU: podręcznik str. 141

 1. Osłabienie pozycji Europy.
 2.  Dekolonizacja świata

  Dekolonizacja to proces wyzwalania się ludów Afryki i Azji spod zależności kolonialnej po II wojnie światowej, powstawanie nowych niepodległych państw o niskim przychodzie narodowym (tzw. kraje trzeciego świata)

  a. Odzyskanie niepodległości przez Indie i Pakistan

  Przywódcą duchowym hindusów był Mahatma Gandhi – stosował głównie tzw. bierny opór. Po opuszczeniu Indii przez Anglików w 1947 r. powstały dwa państwa:

  Indie – ludność głównie hinduistyczna

  Pakistan – ludność głównie muzułmańska

 3. Wojna w Wietnamie – https://pl.khanacademy.org/humanities/us-history/postwarera/1960s-america/v/vietnam-war – na stronie Khan Academy obejrzycie film edukacyjny dotyczący wojny w Wietnamie w języku angielski z polskimi napisami na dole ekranu; obejrzyjcie, wysłuchajcie poszerzając swoja wiedzę historyczną doskonaląc umiejętności językowe.
 4. Dekolonizacja Afryki
  • wojna w Algierii

  – do wybuchu antyfrancuskiego powstania w Algierii doszło w 1954 r.

  – po przegranym przez Francuzów referendum w 1962 r. wojska francuskie opuściły Algierię

  • rok 1960 został uznany Rokiem Afryki – 17 państw ogłosiło niepodległość
  • łącznie w latach 1960-64 niepodległość odzyskało prawie 30 państw afrykańskich
 5. Początki neokolonializmu – proces ten polegał na utrzymywaniu związków oraz zależności gospodarczych i politycznych przez mocarstwo w stosunku do kolonii, które ogłosiły niepodległość. Neokolonializm ukształtował się w procesie szybko postępującego po II wojnie światowej rozkładu tradycyjnego systemu kolonialnego.

 

Zapoznaj się z materiałem w podręczniku oraz prezentacją-

https://prezi.com/c8yodn2gcncc/kres-imperiow-kolonialnych-dekolonizacja/

Wykorzystując zdobytą wiedzę proszę wypełnić kartę pracy – jest to zadanie dla chętnych uczniów 

 

Zapraszam do kontaktu poprzez e-dziennik lub e-mail: zelaga @wp.pl

Gorąco zachęcam do pracy szczególnie tych uczniów, którzy pragną ten krótki już czas wykorzystać na poprawę swoich ocen!

WAŻNE!

 1. Termin przesłania Karty Pracy- „Na drodze do globalizacji” przesuwam z 20 kwietnia na 17 kwietnia 2020r.
 2. Niestety, ale nie będzie już możliwości poprawy oceny z historii poprzez sprawdzian, który zapowiadałam, gdyż nie zdążymy zrealizować całości zagadnień do 17 kwietnia 2020r. Jest to termin wystawienia ocen końcoworocznych w klasach maturalnych. Dlatego raz jeszcze zachęcam do systematycznej pracy, której efekty przełożą się na dwie oceny: z aktywności oraz zadań domowych!

Pozdrawiam

Agnieszka Żelazowska