Uncategorized

Historia 1CG

7.04.2020 r.

Temat: Zakończenie II wojny światowej część druga

1 Lądowanie aliantów we Francji

Inwazja sił alianckich w Normandii rozpoczęła się o świcie 6.06.1944 r. i nosiła kryptonim Overlord. Walki w Normandii trwały cały czerwiec i lipiec. Dopiero w sierpniu szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść wojsk koalicji. Wojska niemieckie zostały otoczone w kotle pod Falaise i całkowicie rozbite. 25 sierpnia został wyzwolony Paryż. We wrześniu Niemcy powstrzymali ofensywę aliantów na Renie.

 

2 Koniec wojny na Zachodzie

Aby przełamać niemiecką obronę na Renie, we wrześniu alianci zaplanowali operację powietrznodesantową, której nadano kryptonim Market-Garden. Celem operacji było zdobycie przez spadochroniarzy kilku mostów i drogi wiodącej od granicy belgijsko-holenderskiej do miasta Arnhem. Operacja Market – Garden zakończyła się klęską i przekreśliła nadzieje na szybki koniec wojny. Ku zaskoczeniu aliantów 16.12.1944 r. Niemcy rozpoczęli ofensywę w Ardenach. Po tygodniu „ofensywa ostatniej szansy” załamała się z powodu braku paliwa. Na początku 1945 r. alianci wkroczyli do Niemiec i po opanowaniu mostu na Renie w Remagen rozpoczęli natarcie na Zagłębie Ruhry. Po opanowaniu przemysłowego centrum Niemiec wojska amerykańskie dotarły do Łaby, gdzie doszło do spotkania żołnierzami Armii Czerwonej.

 

3 Klęska Niemiec na Wschodzie

Po bitwie na łuku kurskim inicjatywę strategiczną na froncie wschodnim przejęli Rosjanie. Jesienią 1943 r. Armia Czerwona wyzwoliła większość ziem należących do ZSRR. Kolejny rok przyniósł dwie wielkie ofensywy. Pierwsza z nich rozpoczęła się w styczniu 1944 r. i doprowadziła do odblokowania Leningradu i wyzwolenia Krymu. Druga, zwana operacją Bagration, rozpoczęła się w czerwcu 1944 r.   i doprowadziła do wyzwolenia Białorusi i państw nadbałtyckich. Armia Czerwona wkroczyła również na tereny Polski i innych okupowanych lub sprzymierzonych z Niemcami państw. Ostatnia faza walk na froncie wschodnim rozpoczęła się w styczniu 1945 r. W ramach operacji wiślańsko-odrzańskiej oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego zajęły tereny od Wisły po Odrę i Nysę Łużycką, przełamując umocnienia Wału Pomorskiego. W połowie kwietnia wojska radzieckie i polskie rozpoczęły operację berlińską. Walki o Berlin trwały do 2.05.1945 r. i zakończyły się klęską obrońców miasta. W nocy z 8 na 9 maja 1945 r. feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji.

 

4 Zakończenie wojny na Dalekim Wschodzie

Punktem zwrotnym w wojnie na Dalekim Wschodzie była bitwa o Midway (czerwiec 1942 r.),             w której flota japońska straciła cztery lotniskowce i straciła inicjatywę. W sierpniu 1942 r. rozpoczęła się pierwsza amerykańska ofensywa, której celem było odzyskanie Wysp Salomona. Najcięższe walki trwały na wyspie Guadalcanal i pochłonęły życie wielu amerykańskich żołnierzy. Po zdobyciu Guadalcanal amerykanie rozpoczęli ofensywę w kierunku wysp japońskich. Aby przyspieszyć ofensywę i zredukować własne straty Amerykanie postanowili zastosować taktykę „żabich skoków”. W lutym 1945 r. Amerykanie wylądowali na wyspie Iwo-jima, a w kwietniu na Okinawie. Straty Amerykanów w obu bitwach były ogromne. W tej sytuacji w Waszyngtonie podjęto decyzję                  o zastraszeniu Japonii i zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę (6.08) i Nagasaki (9.08). Wojna na Dalekim Wschodzie zakończyła się ostatecznie 2.09.1945 r.

Praca domowa – Na czym polegała taktyka „żabich skoków” stosowana przez Amerykanów w walkach na Dalekim Wschodzie? Wyjaśnij pojęcia: blitzkrieg i kamikaze. Pracę prześlij na dziennik elektroniczny lub adres historia.sp2020@wp.pl

Dariusz Nastaj