AktualnościUncategorizedWycieczki

Wycieczka do fabryki maszyn rolniczych New Holland

22 stycznia klasa 4BT ucząca się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki uczestniczyła w wyjeździe do fabryki maszyn rolniczych New Holland w Płocku.

Ta amerykańska firma jest częścią grupy CNH Global, w której skład oprócz niej wchodzą marki Case IH i Steyr.

Fabryka zlokalizowana w Płocku jest jednym z kluczowych punktów tego przedsiębiorstwa, ponieważ to tam produkowane są kombajny zbożowe serii TC, CX5, CX6 i CH7 oraz prasy zwijające serii BR. Większość komponentów, z których montowane są maszyny jest wyprodukowana na terenie fabryki. Z tego powodu fabryka zużywa dziennie 100 ton stali. Pozostałe części trafiają do fabryki od 500 różnych dostawców.

Historia tego miejsca jest jednak znacznie dłuższa niż obecność marki New Holland w Polsce i sięga roku 1870, ponieważ wtedy M.S. Sarna rejestruje w Płocku Fabrykę Maszyn i Narzędzi Rolniczych. W 1948 roku powołane zostało przedsiębiorstwo Fabryka Maszyn Żniwnych i jednocześnie był to początek produkcji Polskich kombajnów zbożowych. Pierwszym z nich był „ŻMS-4”, następnie „Vistula”, a w 1968 roku powstał pierwszy kombajn „Bizon”. Produkcja tych kombajnów trwała do kwietnia 2004 roku, kiedy to z taśmy produkcyjnej zjechała ostatnia partia modelu „Z058 Rekord”. Od tamtej pory w fabryce produkowane są maszyny pod szyldem CNH.

Podczas zwiedzania fabryki uczniowie mieli okazję zobaczyć obróbkę metali (cięcie, gięcie, spawanie), malowanie zanurzeniowe, optyczną kontrolę jakości, procesy logistyczne, montaż podzespołów i zespołów oraz końcową kontrolę diagnostyczną gotowej maszyny.

Dla tych osób, które nie miały okazji zobaczyć fabryki na żywo dostępny jest film z wirtualną wycieczką po zakładzie.