Aktualności

Saint Patrick’s Day- Dzień Świętego Patryka- zapowiedź wydarzenia i konkursu

Saint Patrick’s Day czyli Dzień Świętego Patryka- patrona Irlandii to irlandzkie święto narodowe obchodzone już od kilku stuleci 17 marca.

Mimo, że święto wywodzi się z tradycji i kultury irlandzkiej, obchodzone jest w wielu krajach na świecie, również w Polsce.
Aby uczcić ten specjalny dzień nosi się ubrania w kolorze zielonym- narodowym kolorze Irlandii, w barach i pubach serwowane jest zielone piwo oraz odbywają się pokazy irlandzkich tańców i muzyki. Coraz bardziej popularne staje się również farbowanie znanych miejsc na zielono. W tym dniu w Polsce  podświetlane są na zielono takie miejsca jak Ratusz w Poznaniu, Stadion Miejski we Wrocławiu czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
W Irlandii oraz kilku miastach na świecie (głównie w USA) organizowane są huczne, uliczne parady a zielone barwy przybierają też takie znane miejsca jak London Eye, Burdż-al-Arab w Dubaju, Krzywa Wieża w Pizie, Wieża Eiffla, rzymskie Koloseum, czy też słynna opera w Sydney. Zielona co roku staje też płynąca przez Chicago rzeka, a w przeszłości nawet Wodospad Niagara.
W Stanach Zjednoczonych obchody Dnia Św. Patryka sięgają historią aż do roku 1737 roku, kiedy to w Bostonie zorganizowano z tej okazji pierwszą paradę.

Z okazji tego święta w środę 17 marca, o godz. 15:30 na komunikatorze MS Teams, dla osób chętnych, zorganizowane zostanie spotkanie online z mieszkającą w Irlandii Oliwią.
Oliwia to 16-letnia, pochodząca z Parczewa dziewczyna, która od niemalże urodzenia mieszka w Irlandii. Podczas tego spotkania Oliwia opowie Wam w języku angielskim o obchodach Dnia Świętego Patryka w Irlandii oraz o związanych z tym dniem zwyczajach. Odniesie się także do historii, kultury i tradycji tego kraju, opisze jak się w nim żyje oraz powie kilka słów na temat tamtejszej szkoły. Chętnie odpowie również na Wasze pytania.

W czasie spotkania zostanie również przeprowadzony quiz z wiedzy na temat Świętego Patryka, obchodów jego dnia oraz podstawowych informacji na temat Irlandii. Pytania i odpowiedzi do quizu będą w języku angielskim.

Więcej szczegółów na temat spotkania z Oliwią oraz wspomnianego quizu (zgłoszenie do spotkania, materiały przydatne w przygotowaniu się do quizu oraz informacje na temat nagród) otrzymacie na dzienniku elektronicznym.

Organizatorzy wydarzenia:
Ariel Chilczuk
Marta Marecka-Gierej