PSYCHOLOG SZKOLNY

Rozwijanie kreatywności

Człowiek kreatywny to osoba, która w sposób twórczy rozwiązuje problemy.
Szuka nowych rozwiązań i wprowadza je w życie, jeśli uzna, że są one lepsze niż stosowane dotychczas.

Dzięki kreatywności szybciej  rozwiązujemy problemy, oszczędzamy pieniądze, zwiększamy skuteczność i wydajność naszej pracy, możemy zyskać pozytywne nastawienie do świata, gdy poczujemy, że ulepszamy go!

 

Jeśli chcesz rozwinąć swoją kreatywność, wykonaj wybrane ćwiczenia.

 

Ćwiczenie: Wymyślanie alternatywnego zastosowania przedmiotów
Zobacz rzecz w zupełnie w nowym świetle. Wypisz, do czego może służyć doniczka, książka, krzesło (poza swoim zwykłym zastosowaniem).

 

Ćwiczenie: Od dużego do małego
Wypisz wszystkie rzeczy które składają się na dany przedmiot lub sprawę, potem wymień jeszcze mniejsze elementy. Warto zastanawiać się nawet nad najmniejszymi elementami.

Przykład: Z czego składa się komputer? W jaki sposób łączą się jego części?  Co jest istotne?

 

Ćwiczenie: Swobodne pisanie
Przez pięć minut zapisuj to, co przyjdzie ci do głowy.  Swobodne pisanie bez martwienia się o to, co piszesz i czy dobrze, pozwala uchwycić myśli (zanim zostaną ocenzurowane przez wewnętrznego krytyka). Takie zapisywanie ułatwi uwolnić twórcze myśli.

 

Ćwiczenie: Postać z kreskówki
Wyobraź sobie, że jesteś postacią z kreskówki. Fantazjowanie pozwala oderwać się od rzeczywistego świata i znaleźć zaskakujące rozwiązania. W wyobraźni wszystko jest możliwe – może coś uda się przenieść do świata realnego.

 

Ćwiczenie: Tańcz !
Tańcz przy wybranej muzyce. Zdaniem badaczy wysiłek fizyczny usprawnia myślenie. Poruszanie się w tak muzyki pomaga wpaść na nowe pomysły. Może podczas tańca wymyślisz coś zupełnie odkrywczego.

 

Ćwiczenie: Wyjaśnij coś skomplikowanego dziecku.
Zastanów się jak przekazać trudny temat w prosty sposób.  To idealna okazja by skomplikowane zagadnienie ujrzeć w nowym świetle i na nowo je zrozumieć.

Spróbuj odpowiedzieć na przykładowe pytania dziecka: Co to jest nieważkość? Jak działa telefon?

 

Ćwiczenie: Ważne osoby
Pomyśl o kimś, kto Cię inspiruje w życiu. Zastanów się jak myśli lub działa osoba, która jest dla ciebie wzorem.

 

Ćwiczenie: Ktoś zupełnie inny niż ja
Porozmawiaj z kimś, kto się różni od Ciebie. Podyskutuj z kimś, kto patrzy na świat zupełnie inaczej niż Ty. Postaraj się poznać, zrozumieć swojego rozmówcę.

 

Ćwiczenie: Szukanie inspiracji
Wybierz zdjęcia, cytaty, kolory, muzykę, które Cię motywują i inspirują.
Podążaj za głosem inspiracji.
Gdy usłyszysz piosenkę, mądre zdanie, zobaczysz ciekawy przedmiot; możesz poczuć przypływ energii i motywacji by zrobić coś po swojemu.

 

Mam nadzieję, że do codziennych zadań i problemów podchodzisz w sposób kreatywny, a wszystkie przeciwności traktujesz jak wyzwania, którym można sprostać.

 

Anna Gronowska