AktualnościBibliotekaUroczystości

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie ZSCKR im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu po raz kolejny włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, która odbyła się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Wspólne czytanie „Nad Niemnem” w naszej szkole odbyło się 14 września 2023 r.

Podczas tegorocznej dwunastej odsłony Narodowego Czytania spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Fragmenty utworu opowiadające historię Jana i Cecylii- protoplastów rodu Bohatyrowiczów zaprezentowali nasi utalentowani uczniowie: Bartosz Zacharuk z kl. 4 FTM,  Wiktoria Hulewska z kl. 3 PT, Cyprian Chudzik z kl. 3 RT. Uczniowie wcielili się w bohaterów powieści Anzelma Bohatyrowicza, Justynę Orzelską i Janka Bohatyrowicza. Dodatkowo dziewczęta z Zespołu Wokalnego- Karolina Ściuba, Ewa Adrian i Małgorzata Ściuba- wykonały piękną pieśń „Ty pójdziesz górą, a ja doliną”, której treść została wykorzystana w powieści „Nad Niemnem”.

Wszyscy uczniowie uczestniczący w wydarzeniu mogli się wykazać znajomością powieści „Nad Niemnem”, biorąc udział w quizie dotyczącym bohaterów powieści.

Tegoroczne Narodowe Czytanie spotkało się z dużą uwagą zgromadzonych słuchaczy, a stroje i dekoracja z pewnością oddały klimat minionych wieków.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym pasjonującym spotkaniu z klasyką literatury polskiej.