AktualnościPSYCHOLOG SZKOLNY

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby podjęcia konkretnych działań w kierunku polepszenia sytuacji w tym zakresie.

Osoby z niepełnosprawnościami często napotykają ograniczenia architektoniczne oraz bariery w przestrzeni fonicznej, wizualnej, wirtualnej lub sferze zawodowej. Przeszkodą okazują się barierki, wysokie krawężniki, brak podjazdów, zbyt wąskie drzwi, małe toalety, niedostosowane windy i niewystarczające komunikaty dźwiękowe lub wizualne. Ograniczenia występują też w dostępie do informacji (wiadomości bez lektora języka migowego, nieczytelne, przeładowane graficznie strony internetowe lub zbyt drobna czcionka). Czasami osoby z niepełnosprawnościami mają trudności ze znalezieniem pracy i są stereotypowo postrzegane jako niezaradne życiowo lub niezdolne do podjęcia zatrudnienia.

W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. W dokumencie tym zaakcentowano konieczność ochrony praw osób niepełnosprawnych, m.in. do wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się, niezależnego życia, życia prywatnego i rodzinnego, jak również do edukacji oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym. Jego przesłanie odnosi się do możliwości pełnego i aktywnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach na równi z innymi osobami.

Choć nie zawsze wiemy jak pomóc osobie z niepełnosprawnością, nie rezygnujmy z tego. Wystarczy, że zapytamy. Możemy też skorzystać ze wskazówek zawartych w poradniku „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”, który dostępny jest pod adresem https://www.gov.pl/attachment/c0832831-6277-456e-b69e-7f879291bb24

Anna Gronowska