Aktualności

Die verschiedenen Osterbräuche und Traditionen in Deutschland. Zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych w Niemczech.

W czwartek 25 marca z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, na komunikatorze MS Teams  odbyło się spotkanie z rodowitymi Niemcami –  Panem Guido i Panią Herdis, mieszkającymi we Frankfurcie nad Menem oraz z Panią Marleną – Polką mieszkającą od 18 lat w Niemczech. W spotkaniu udział wzięli chętni uczniowie ZSCKR w Jabłoniu, uczący się języka niemieckiego. Goście spotkania przybliżyli w języku niemieckim zwyczaje Świąt Wielkanocnych w Niemczech, opowiedzieli o Karnawale poprzedzającym Wielki Tydzień i okres postu.  Odnieśli się także do historii, kultury i tradycji tego kraju i opisali jak się w nim żyje. Chętnie odpowiedzieli także na wszystkie zadane  pytania.

Niemiecka Wielkanoc różni się od polskiej. Nasi zachodni sąsiedzi mają wiele ciekawych zwyczajów, których Polacy nie znają. Poza tym, praktycznie każdy land ma typowe dla siebie zwyczaje i tradycje wielkanocne. Jednak wspólne dla całej federacji są następujące niemieckie tradycje wielkanocne: Wielki Post (czyli Fastenzeit lub Passionszeit) bukiet wielkanocny (Osterstrauß), Zielony Czwartek (Gründonnerstag), Wielki Piątek (Karfreitag), Wielka Sobota (Karsamstag), Niedziela Wielkanocna (Ostersonntag) i Wielkanocny Poniedziałek (Ostermontag), Eiertrüllen (toczenie, zrzucanie lub rozbijanie jajek) i Eier titschen (bitwa na jajka), Hanni Hase/Osterhase (zajączek wielkanocny) oraz wielkanocne ognie i koła.

Karnawał jest związany z tradycją chrześcijańską. W tym czasie wierni mieli mieć możliwość „wyszaleć się” przed trudnym okresem postu i związanymi z nim wieloma wyrzeczeniami. Korzenie karnawału sięgają jednak dużo dalej, aż do czasów starożytnych i pierwotnie zabawy te miały obudzić i przywołać dobre duchy. Karnawał tradycyjnie zaczyna się 11 listopada o 11.11 w Kolonii. Kończy się we wtorek o północy przed Środą Popielcową. Aż trudno uwierzyć, że trwa on tak długo.

Punktem kulminacyjnym karnawałowej zabawy jest tydzień trwający od „tłustego czwartku“ do Środy Popielcowej. W ostatni poniedziałek karnawału („Rosenmontag”) ulicami miast ciągną się wielkie karnawałowe korowody. Przebrani w ucieszne kostiumy lub odziani w tradycyjne stroje i maski ludzie uczestniczą w licznych festynach i paradach. Dzieciom rzucane są słodycze, szmaciane lalki i inne małe prezenty.

Organizator wydarzenia

Justyna Hawryluk