Akcje samorząduAktualności

230 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W tym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest jednym z symboli naszej niepodległości.

Sejm RP ustanowił Rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Czteroletni, była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją, która regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jak czytamy we wstępie dokumentu, Konstytucja 3 Maja powstała „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic”. Na jej podstawie przyjęto trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Chociaż, Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez kilka miesięcy, była symbolem wolności, dumy narodowej, patriotyzmu i wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

W tym dniu zachęcamy Państwa do refleksji oraz  zapoznania się z wydarzeniami współorganizowanymi przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu  między innymi: Pełnometrażowy film dokumentalny „3 Maja, czyli dziś” przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” i TVP we współpracy z wieloma instytucjami kultury (premiera 3 maja na antenach TVP1 i LRT Televizija – pierwszy kanał Litewskiej Telewizji Publicznej)    oraz wiele innych wydarzeń upamiętniających rocznicę Konstytucji 3 Maja, np.: wystawy plenerowe, pokazy, warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi, wykłady i koncerty adresowane do wszystkich grup wiekowych on-line lub stacjonarnie w zależności od sytuacji epidemicznej.

https://www.gov.pl/web/kulturaisport/3maja

Uczniowie naszej szkoły również postanowili aktywnie uczcić Narodowe Święto 3 Maja i z tej okazji przygotowali krótką prezentację. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

Justyna Filipiak
Marta Marecka-Gierej
Samorząd Uczniowski