AktualnościWycieczki

Żywa lekcja historii dla uczniów ZSCKR w Jabłoniu

” Żeby jednak natchnąć żołnierzy walecznością, nie ma, moim zdaniem, niczego lepszego jak
zdolność wzniecania w ludziach nadziei.”

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „GODNOŚĆ-WOLNOŚĆ-NIEPODLEGŁOŚĆ 1918–2018”  wdrażanej w ZSCKR  im. A.Zamoyskiego w Jabłoniu dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, młodzież naszej szkoły wzięła udział w projekcie edukacyjnym  Militaria XX wieku – Wystawa Historyczna.
W dniu 26 października 2018r. na terenie Targów Lublin S.A. uczniowie  odbyli podróż w wehikule czasu. Przenieśliśmy się za sprawą eksponatów w przeszłość związaną głównie z wojennym okresem naszej historii.
Młodzi entuzjaści broni wszelkiego rodzaju mogli bezpośrednio zetknąć sie z zabytkowymi pojazdami militarnymi takimi jak np. radziecki czołg T-55, opancerzony pojazd rozpoznawczo-patrolowy BRDM-2, czy Willys MB–wojskowy samochód osobowo-terenowy konstrukcji amerykańskiej z przyczepą.
Repliki samolotów, motocykle, pamiątki, wystawa modelarstwa, giełda kolekcjonerów i ekscytująca ścieżka edukacyjna – to niezwykłe atrakcje wystawy.
Niewątpliwie największy entuzjazm wzbudził czołg oraz….. ciągnik Zetor 25A z 1958r. po renowacji, który również był elementem ekspozycji.
Bezpośredni kontakt z militariami okresu wojny to była niezwykła lekcja historii, pełna odkryć, zaskakujących doznań i ciekawostek.